herb

Witamy na stronie Gmina Sławno

Festyn w Bobrowiczkach

14.07.2019

15:52

Agnieszka

Bobrowiczki - glowka

Zapraszamy na Festyn w Bobrowiczkach.

czytaj więcej »

Bezpłatne konsultacje psychologiczne i porady prawne

09.01.2019

13:27

Agnieszka

konsultacje

Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych porad radcy prawnego oraz psychologa.

czytaj więcej »

Szkoła w Żukowie - inteligentne rozwiązania

21.09.2018

10:44

Agnieszka

FILM

Zobacz film - Inteligentna i energooszczędna Szkoła Podstawowa w Żukowie.

czytaj więcej »

EVENIO - platforma e-usług

30.08.2018

08:20

Agnieszka

evenioo

 

Gmina Sławno, jako kolejna w kraju uruchomiła nowoczesną platformę e-usług Evenio.

czytaj więcej »

Działki na sprzedaż nad jeziorem Łętowskim

29.06.2018

08:45

Agnieszka

2018.06 - Letowo - dzialki nad jeziorem - glowka www

Działki rekreacyjne w Łętowie - na sprzedaż!

czytaj więcej »

Aplikacja - Od Bałtyku po Kaszuby

16.12.2016

11:09

Agnieszka

baner_aplikacja

Aplikacja ta to baza ponad 100 tras turystycznych znajdujących się na terenie województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego.

czytaj więcej »

Karta Dużej Rodziny Gminy Sławno

27.10.2016

11:15

Agnieszka

KDR - zajawka

Ruszyła inicjatywa pod nazwą Karta Dużej Rodziny Gminy Sławno umożliwiająca skorzystanie z ulg, zniżek i rabatów dla rodzin wielodzietnych z terenu naszej gminy.

czytaj więcej »

Unieważnienie dowodu osobistego

17.05.2016

12:25

Agnieszka

DOWOD - UNIEWAZNIENI

Zgodnie z Ustawą o dowodach osobistych z dnia 06 sierpnia 2010 r. zgłoszenie utraty dowodu osobistego skutkuje jego nieodwracalnym unieważnieniem w Rejestrze Dowodów Osobistych.

czytaj więcej »

Ocalmy od zapomnienia

12.04.2016

09:44

Agnieszka

ocalmy

Minęło 70 lat od przyjęcia odpowiedzialności za ziemię sławieńską przez Polskę i przez nas – jej mieszkańców.

czytaj więcej »

Rodzina 500+ w naszej gminie

25.02.2016

10:31

Agnieszka

naglowek

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sławnie informuje, że od dnia 01 kwietnia 2016 roku będzie prowadził nabór wniosków w ramach programu „Rodzina 500+”.

czytaj więcej »

Wspaniałe Święto Plonów w Kwasowe!

11.09.201813:34

Agnieszka

Dozynki-2018-Kwasowo-0017Tegoroczne Dożynki Gminne, które odbyły się w Kwasowie przeszły do historii. Wspaniała, słoneczna pogoda przyciągnęła tłumy uczestników w niezwykle urokliwe miejsce – boisko – serce przypałacowego parku dworskiego. Tradycyjna msza św. dziękczynna, korowód dożynkowy, przecudne wieńce, świeżo wypieczone bochny chleba, występy, koncerty i wspólna zabawa to charakterystyczne elementy zorganizowanego w niedzielę – 9 września 2018 r. święta rolników i całej społeczności naszej gminy. Można powiedzieć - dożynki z przytupem!

 

Wszystkich gości uroczystości witały specjalnie przygotowane kukły, banery, napisy, scenki i dekoracje. Wieś wyglądała zjawiskowo, a pomysłowość twórców była nieograniczona. Nawet mieszkańcy Pomiłowa włączyli się w przygotowania i zrobili postacie ostrzegające kierowców o odbywających się dożynkach w położonym 2 km dalej Kwasowie.

Uroczystości rozpoczęła msza św. dziękczynna w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Kwasowie koncelebrowana pod przewodnictwem dziekana dekanatu Sławno – ks. Leszka Szurka. Zgodnie z tradycją poświęcono przygotowane przez sołectwa wieńce i bochny chleba wypieczone z tegorocznych plonów, złożono dary w podzięce za tegoroczne żniwa.

Następnie barwny, dożynkowy korowód przemaszerował na boisko wiejskie, położone w centrum przypałacowego parku. Udekorowaną trasą jako pierwsi udali się starostowie dożynek, wiezieni bryczką. Także wiezione, ale na specjalnie udekorowanej platformie były przepiękne, misternie wyplecione wieńce. Orkiestra Dęta im. Ziemi Sławieńskiej wraz z mażoretkami skocznie przygrywając nadawali tempo marszu. W barwnym korowodzie dostrzec można było żeńców w wiejskich strojach oraz wspaniale wystrojone w stroje ludowe maluchy z Wiejskiego Ogniska Przedszkolnego „Pajacyki” w Warszkowie. Na kolorowych strojach dzieci z Teatrzyku Lalkowego „Pingwinki” z Kwasowa i zespołów – Wrześniczanki i Wrzosy można było dostrzec pełną paletę barw. W korowodzie wzięli też udział goście i wszyscy uczestnicy dożynkowych uroczystości.

Przed sceną wyeksponowano okazałe i misternie wykonane wieńce dożynkowe, w których kryje się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw, ale też wdzięczność za zbiory, a przede wszystkim znojna praca i codzienna troska mieszkańców wsi oraz ich głębokie przywiązanie do tradycji i do ziemi.

Podczas uroczystego ceremoniału starostowie dożynek  – Ewa Stachowicz i Ryszard Podolski przekazali na ręce Wójta Gminy Sławno – Ryszarda Stachowiaka i Przewodniczącej Rady Gminy Sławno – Marty Hołowatej wypieczony z tegorocznych zbiorów chleb. Z kolei żeńcy – Bożenka i Mateusz przekazali symboliczny wieniec, przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Kwasowie.

Zaproszono sołtysów i gości do symbolicznego obtańczenia dożynkowego wieńca – tradycji kultywowanej w innych częściach naszego kraju, a zaprezentowanej w naszej gminie po raz pierwszy. W rytm znanego kujawiaka wstążki z dożynkowych wianków pań energicznie fruwały na wietrze, a żeńcy obsypując zebranych złocistymi ziarnami zboża życzyli wszystkim zgromadzonym pomyślności, szczęścia i powodzenia.

Atrybuty sołeckiej „władzy” – przystrojone kłosami kapelusze powędrowały w ręce obecnych na uroczystościach sołtysów.

Jeszcze ciepłe bochny domowego chleba trafiły w ręce osób szczególnie zasłużonych dla naszej gminy, samorządowców, przedsiębiorców, przedstawicieli stowarzyszeń, księży, radnych i sołtysów. Byli wśród nich m.in. Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Tomasz Sobieraj, dyrektor KRUS Koszalin – Jan Górski czy wójtowie, burmistrzowie i ich Zastępcy. Tradycyjnie też wójt, przewodnicząca i starostowie dzielili się chlebem ze wszystkimi uczestnikami uroczystości.

Sołectwa gminy Sławno przygotowały wspaniałe stoiska, na których można było spróbować lokalnych specjałów, domowych produktów, ciast i deserów. Były pieczone mięsa, prosię, kiełbaski, znany już kociołek myśliwski, pierogi, chleb ze smalcem i wiele innych pyszności. Swoje stoiska przygotował też KRUS i ODR. Z kolei na najmłodszych uczestników wydarzenia czekał dmuchany plac zabaw i animacje na stoisku Biblioteki Publicznej Gminy Sławno.

Nie lada atrakcją było gotowanie wiejskiej zupy w ogromnym garze. Pan Paweł – szef kuchni ze Szczecina wraz ze swoimi pomocnikami ugotowali ponad 2 tys. porcji pysznej zupy pomidorowej, którą rozdano pośród wszystkich uczestników imprezy. Każdy mógł spróbować dożynkowego specjału dzięki wsparciu z Darłowskiej Lokalnej Grupy Rybackiej w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020.

Tradycyjnie przygotowano dożynkowe konkursy – na najpiękniejszy wieniec i najlepszy chleb oraz konkurencje-niespodzianki dla sołtysów.

W tym roku 13 sołectw zgłosiło do konkursu swoje wieńce, które oznakowane zostały numerami. Jury, w skład którego weszły panie od lat związane z plastyką, działalnością artystyczną i szeroko rozumianą kulturą: Halina Gaffke-Poprawska, Anna Machłaj i Iwona Hukała z ogromnym trudem wyłoniło zwycięzców, gdyż wszystkie kompozycje były przepiękne, misternie wykonane i wspaniale udekorowane. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali wyróżnieni Nagrodami Wójta Gminy Sławno i pamiątkowymi statuetkami, a jako najpiękniejsze wskazano kopy dożynkowe wykonane przez sołectwa: Wrześnica (III miejsce), Smardzewo (II miejsce) i Rzyszczewo (I miejsce).

Z kolei pod ocenę jury, któremu przewodniczył Ryszard Stachowiak – Wójt Gminy Sławno przedłożono 12, wypieczonych w domach chlebów. Najsmaczniejsze okazały się bochny przedłożone przez: Marię Podolską z Kwasowa (III miejsce), Małgorzatę Rek ze Starego Krakowa (II miejsce), Iwonę Komisarczuk z Noskowa (I miejsce). Nagrody rzeczowe dla laureatów ufundowano dzięki wsparciu DLGR z PO RYBY 2014-2020.

Iście wiejski, codzienny klimat towarzyszył specjalnym konkursom przygotowanym dla sołtysów. W ramach konkurencji pn. „inkaso” sołtysi zbierali podatki oddzielając monety od ziarna i plew. Sołtysi młócili też zboże z pomocą cepa i po krótkim kursie tańca poprowadzonym przez członków Kapeli Ludowej „Swaty” zatańczyli skocznego oberka. Z kolei w kolejnej konkurencji snopek – tzw. „presak” został rzucony na prawie 10 m przez najlepszego uczestnika. Po zsumowaniu poszczególnych wyników sołtysi: Agnieszka Szczepaniec – sołectwo Wrześnica (I miejsce), Anna Batorska – sołectwo Smardzewo (II miejsce) i Lechosław Szach – sołectwo Warszkowa (III miejsce) otrzymali nagrody rzeczowe dzięki wsparciu DLGR z PO RYBY 2014-2020.

Koło Gospodyń Wiejskich w Kwasowie wyróżniło też mieszkańców posesji, którzy przygotowali najpiękniej udekorowane posesje. Laureatami zostali mieszkańcy posesji nr 26 (III miejsce), posesji nr 34A (II miejsce) i posesji nr 14 (I miejsce). Ewa Stachowicz – Przewodnicząca KGW wręczyła zwycięzcom nagrody rzeczowe, ufundowane przez sponsorów i koło.

Niespodzianką dla wszystkich był również tort podarowany przez GS Sławno i podzielony pośród uczestników dożynek oraz huśtawka przekazana przez Wiolettę i Sylwestra Łysko.

Część artystyczno-rozrywkową rozpoczął występ Orkiestry Dętej im. Ziemi Sławieńskiej. Następnie na scenie pojawiły się zespoły: Wrześniczanki z Wrześnicy, Swaty z Koszalina i Wrzosy z Warszkowa. Wspaniałe popisy wokalne dały też uczennice ze Szkoły Podstawowej w Żukowie oraz Nikola Bińczycka z Warszkowa i Nikola Sękowska z Tychowa.

Przeboje legendarnej grupy The Beatles zaprezentowali beatlesi z Wrocławia – Zespół The Beatlmen. Znane przeboje porwały publiczność do tańca i wspólnego śpiewania. Z kolei miłośnicy nurtu disco i dance świetnie bawili się przy utworach grupy Skalar`s. Rewelacyjny, taneczny wieczór zapewnili członkowie Zespołu Muzycznego Impuls z Łupawy, których muzyka – od najpopularniejszych standardów, dawnych przebojów po najnowsze hity – przypadła do gustu wszystkim zgromadzonym.

Naszą gminną tradycją staje się zapraszanie podczas dożynkowych uroczystości na przyszłoroczne obchody. Tak stało się i tym razem. Pośród „odważnych” sołtysów, którzy zaprosili wszystkich do swoich miejscowości byli sołtysi Rzyszczewa i Starego Krakowa. Z uwagi na fakt, że 2 lata temu bawiliśmy się na dożynkach w Rzyszczewie – Wójt Gminy Sławno ogłosił, że Dożynki Gminne 2019 odbędą się w przyszłym roku w Starym Krakowie. Już dziś w imieniu mieszkańców sołectwa i własnym zapraszamy.

Serdeczne podziękowania współorganizację i za pomoc przygotowaniu wydarzenia składamy dla:

 • Sołtysa i mieszkańców Sołectwa Kwasowo,
 • Starostów Dożynek Gminnych,
 • Przewodniczącej Rady Gminy Sławno,
 • Koła Gospodyń Wiejskich w Kwasowie,
 • Ks. Mateusza Krzywickiego, ks. Leszka Szurka i kapłanów koncelebrujących mszę św.,
 • Zespołów: Wrześniczanki i Wrzosy oraz dziewcząt z Zespołu Wokalnego ze Szkoły Podstawowej w Żukowie, Nikoli Bińczyckiej i Nikoli Sekowskiej,
 • strażaków ochotników z jednostek OSP w Żukowie, Gwiazdowie i Bobrowicach,
 • Macieja Stanisławskiego i pracowników Spółdzielni Socjalnej „Komunalka” w Sławnie,
 • Zarządu i dyrekcji Darłowskiej Lokalnej Grupy Rybackiej, Banku Spółdzielczego w Sławnie i wszystkich sponsorów, których nie sposób tu wymienić,
 • Sołtysów i mieszkańców Sołectw, które aktywnie uczestniczyły w dożynkach gminnych, przygotowały stoiska i wieńce dożynkowe oraz wypiekły dożynkowe chleby,
 • wszystkich przybyłych na Dożynki Gminne 2018 w Kwasowie.

Agnieszka Czarnuch

 

 

Dozynki-2018-Kwasowo-0059   Dozynki-2018-Kwasowo-001   Dozynki-2018-Kwasowo-002   Dozynki-2018-Kwasowo-003   Dozynki-2018-Kwasowo-004   Dozynki-2018-Kwasowo-005   Dozynki-2018-Kwasowo-006   Dozynki-2018-Kwasowo-007   Dozynki-2018-Kwasowo-008   Dozynki-2018-Kwasowo-009  Dozynki-2018-Kwasowo-0010   Dozynki-2018-Kwasowo-0011   Dozynki-2018-Kwasowo-0012  aaaa2   Dozynki-2018-Kwasowo-0013   Dozynki-2018-Kwasowo-0014   Dozynki-2018-Kwasowo-0021  Dozynki-2018-Kwasowo-0015   Dozynki-2018-Kwasowo-0016   Dozynki-2018-Kwasowo-0017   Dozynki-2018-Kwasowo-0018Dozynki-2018-Kwasowo-0019   Dozynki-2018-Kwasowo-0020   Dozynki-2018-Kwasowo-0023   Dozynki-2018-Kwasowo-0036   Dozynki-2018-Kwasowo-0037   Dozynki-2018-Kwasowo-0038   Dozynki-2018-Kwasowo-0039   Dozynki-2018-Kwasowo-0040   Dozynki-2018-Kwasowo-0041   Dozynki-2018-Kwasowo-0042   Dozynki-2018-Kwasowo-0043   Dozynki-2018-Kwasowo-0044   Dozynki-2018-Kwasowo-0045   Dozynki-2018-Kwasowo-0048   Dozynki-2018-Kwasowo-0053   Dozynki-2018-Kwasowo-0057   Dozynki-2018-Kwasowo-0058   Dozynki-2018-Kwasowo-0063   aaaa1   Dozynki-2018-Kwasowo-0064   Dozynki-2018-Kwasowo-0083   Dozynki-2018-Kwasowo-0084   Dozynki-2018-Kwasowo-0085   Dozynki-2018-Kwasowo-0089   Dozynki-2018-Kwasowo-0090   Dozynki-2018-Kwasowo-0065   Dozynki-2018-Kwasowo-0066   Dozynki-2018-Kwasowo-0067   Dozynki-2018-Kwasowo-0068   Dozynki-2018-Kwasowo-0069   Dozynki-2018-Kwasowo-0070   Dozynki-2018-Kwasowo-0071   Dozynki-2018-Kwasowo-0072   Dozynki-2018-Kwasowo-0073   Dozynki-2018-Kwasowo-0074   Dozynki-2018-Kwasowo-0075   Dozynki-2018-Kwasowo-0076   Dozynki-2018-Kwasowo-0077   Dozynki-2018-Kwasowo-0078   Dozynki-2018-Kwasowo-0050   Dozynki-2018-Kwasowo-0054    Dozynki-2018-Kwasowo-0052   Dozynki-2018-Kwasowo-0086   Dozynki-2018-Kwasowo-0087   Dozynki-2018-Kwasowo-0088   Dozynki-2018-Kwasowo-0051   Dozynki-2018-Kwasowo-0049   Dozynki-2018-Kwasowo-0024   Dozynki-2018-Kwasowo-0026   Dozynki-2018-Kwasowo-0022   Dozynki-2018-Kwasowo-0025   Dozynki-2018-Kwasowo-0027   Dozynki-2018-Kwasowo-0028   Dozynki-2018-Kwasowo-0032   Dozynki-2018-Kwasowo-0033   Dozynki-2018-Kwasowo-0034   Dozynki-2018-Kwasowo-0035   Dozynki-2018-Kwasowo-0055   Dozynki-2018-Kwasowo-0056  Dozynki-2018-Kwasowo-0029   Dozynki-2018-Kwasowo-0079   Dozynki-2018-Kwasowo-0030   Dozynki-2018-Kwasowo-0031  Dozynki-2018-Kwasowo-0081   Dozynki-2018-Kwasowo-0080   Dozynki-2018-Kwasowo-0091   Dozynki-2018-Kwasowo-0092   Dozynki-2018-Kwasowo-0093   Dozynki-2018-Kwasowo-0047   Dozynki-2018-Kwasowo-0094   `   Dozynki-2018-Kwasowo-0096   Dozynki-2018-Kwasowo-0046   Dozynki-2018-Kwasowo-0097   Dozynki-2018-Kwasowo-0098   Dozynki-2018-Kwasowo-0099  Dozynki-2018-Kwasowo-00100   Dozynki-2018-Kwasowo-00101   Dozynki-2018-Kwasowo-00102   Dozynki-2018-Kwasowo-00103   Dozynki-2018-Kwasowo-00104   Dozynki-2018-Kwasowo-00105  Dozynki-2018-Kwasowo-0060   Dozynki-2018-Kwasowo-0082   Dozynki-2018-Kwasowo-0061   Dozynki-2018-Kwasowo-0062

 

Więcej zdjęć można obejrzeć w galerii, dostępnej na https://photos.app.goo.gl/6QyjwHTRcJE95NKJA

smog-www
projekt unijny
W TRAKCIE REALIZACJI
LINKI-DZIALKI
odpady_komunalne
eVENIO
sesja
KOMUNALKA
lpr-LOGO
rodo
NFOS - linki - prawa
LINKI - STRATEGIA ROZWOJU GMINY(1)
LINKI - SIP
LINKI - GIAP
inwestycje
LINKI-rozbudowa SP
Linki - kaszuby
Linki - Mapa zagrozen
cmentarze
LINKI - kdr
przygarminj_mnie
GNW-linki-prawa
LINKI-ENERGIA
LINKI-SPRAWDZ DOWOD
KALENDARZ
LINKI-gmina w liczbach
wynajem_swietlic
szlak-rowerowy
porady_prawne
zwrot_akcyzy
POLOWANIA-LINK

 

 

Droga gminna Warszkowo - Warszkówko

01.03.2018

12:08

Agnieszka

Warszkowko - droga

Przebudowane drogę gminną prowadzącą z Warszkowa do Warszkówka.

czytaj więcej »

Pomost pływający na jeziorze Łętowskim

01.03.2018

12:05

Agnieszka

Letowo - pomost

Wybudowano 114 mb pomostu pływającego na jeziorze Łętowskim.

czytaj więcej »

Droga i wodociąg w Noskowie

01.03.2018

12:02

Agnieszka

Noskowo - droga

Przebudowano drogę i wymieniono wodociąg w Noskowie.

czytaj więcej »

Remiza OSP w Sławsku

01.03.2018

12:00

Agnieszka

Slawsko - remiza

Wyremontowano remizę jednostki OSP w Sławsku.

czytaj więcej »

Droga w Łętowie

01.03.2018

11:27

Agnieszka

Letowo - droga

Przebudowano drogę w Łętowie.

czytaj więcej »

Punkt czerpania wody w Żukowie

28.02.2018

12:19

Agnieszka

Zukowo - punkt czerpania wody

Wybudowano punkt czerpania wody w Żukowie na potrzeby zabezpieczenia przeciw pożarowego.

czytaj więcej »

Droga w Janiewicach

28.02.2018

12:15

Agnieszka

Janiewice - droga

Przebudowano drogę gminną w Janiewicach.

czytaj więcej »

Szkoła w Żukowie

29.12.2016

12:57

Agnieszka

Zukowo - szkola

Wybudowano szkołę z salą gimnastyczną w Żukowie.

czytaj więcej »

Droga w Boleszewie

29.12.2016

12:43

Agnieszka

baner dol strony - Boleszewo - droga

Przebudowano ponad 6 km drogi powiatowej w Boleszewie.

czytaj więcej »

Rozbudowa szkoły w Warszkowie

29.12.2016

12:40

Agnieszka

baner dol strony - Warszkowo - rozbudowa szkoly

Rozbudowano i przebudowano część budynku Szkoły Podstawowej w Warszkowie.

czytaj więcej »

BIBLIOTEKA

PGWIAZDOWO

PSLAWSKO

przedszkole boleszewo

PRZEDSZKOLE NIEPUBLICZNE - EKOLUDKI

PAJACYKI

sp_bobrowice

sp_slawsko

sp warszkowo

SP WRZESNICA - 2017.09

sp_zukowo

KPP-LOGO

KPPSP-LOGO

WKU-LOGO

DLGR

LINKI-SGD

PDS

 

Projekt i wykonanie 2014 Maxus Net Communications
Wszelkie prawa zastrzeżone Gmina Sławno (C) Copyright 2014-2019

TREŚĆ