herb

Witamy na stronie Gmina Sławno

Dodatek węglowy

17.08.2022

08:55

Agnieszka

dodatek

W dniu 16 sierpnia 2022 r. w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej pod poz. 1712 opublikowano Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 16 sierpnia 2022 r. w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku węglowego. 

czytaj więcej »

Dożynki 2022

09.08.2022

12:25

Agnieszka

dożynki

 

czytaj więcej »

Ankieta o miejscu, w którym żyjemy – CWD Plus

21.06.2022

07:49

Agnieszka

logo

Drogi Mieszkańcu! Jako Partnerstwo Powiatu Sławieńskiego- instrument ZIT przystępujemy do przeprowadzenia diagnozy sytuacji społeczno- gospodarczo-przestrzennej naszego obszaru, czyli terenu Miast Darłowa i Sławna, Powiatu Sławieńskiego oraz gmin Darłowo, Malechowo, Postomino i Sławno.

czytaj więcej »

Nowa siedziba Urzędu

21.02.2022

11:06

Agnieszka

zmiana siedziby

Zmiana siedziby Urzędu Gminy Sławno.

czytaj więcej »

Likwidacja kasy

15.12.2021

14:19

Agnieszka

kasa

Informujemy, że z dniem 1 stycznia 2022 r. zostanie zlikwidowana kasa w Urzędzie Gminy Sławno.

czytaj więcej »

Zmiana stawki opłaty za odpady - od 1 października!

07.10.2021

22:05

Agnieszka

opłaty

Wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi została ustalona jako iloczyn liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość i stawki opłaty.

 

czytaj więcej »

Door to door

18.02.2021

12:02

Agnieszka

door

Od 1 marca 2021 r. organizujemy i prowadzimy transport osób starszych i niesamodzielnych, Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa.

czytaj więcej »

Działki nad jeziorem

15.01.2021

09:54

Agnieszka

działkiJeśli szukasz zacisznego miejsca o sielankowym klimacie - nasza oferta jest właśnie dla Ciebie!

czytaj więcej »

Działki budowlane we Wrześnicy

20.10.2020

13:02

Agnieszka

Wrzesnica-dzialki

Gmina Sławno oferuje na sprzedaż nieruchomości położone w obrębie ewidencyjnym Wrześnica, gmina Sławno. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Gminy Sławno nieruchomości zlokalizowane są na terenie pod projektowaną zabudowę mieszkaniową jednorodzinną (28 MN).

czytaj więcej »

Koronawirus

06.03.2020

15:12

Agnieszka

wirus-LOGO

Wszystko co musisz wiedzieć o koronawirusie (COVID-19)! - ZBIÓR najważniejszych informacji, danych kontaktowych, wytycznych. ZAPOZNAJ SIĘ KONIECZNIE!

czytaj więcej »

solidarni

 

Warszkowo zwycięzcą I Bataliady Gminy Sławno

09.07.201408:27

Agnieszka

Już po raz czwarty zorganizowano „Łętowskie Wianki”. Festyn pn. „Noc świętojańska, czyli sobótki nad Jeziorem Łętowskim” – odbył się w tradycyjnie w sobotę poprzedzającą imieniny Jana – 21 czerwca 2014 r. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody, przelotnych opadów deszczu i chłodu zabawa była niezwykle udana.

Tym razem wspólne świętowanie rozpoczęto na boisku w Łętowie po godz. 13.00. Po oficjalnym otwarciu wydarzenia przez Wójta Gminy Sławno – Ryszarda Stachowiaka i Martę Hołowatą – Przewodniczącą Rady naszej gminy przestąpiono do pierwszych konkurencji w ramach Turnieju Sołectw Gminy Sławno. Były konkurencje sprawnościowe, rekreacyjne, artystyczne i kulinarne.

W pierwszej kolejności pod ocenę jury poddano przygotowane specjały kulinarne. Była „Świtezianka” - tort czekoladowo-ajerkoniakowy, ukraińskie bliny, babki ziemniaczane, zupa z soczewicy, rolada szpinakowa z łososiem, pielmieni i manty. Najwyższe uznanie zyskała zupa-krem z soczewicy z grzankami przygotowana przez o. Rafała z sołectwa Stary Kraków.

Oceniano również przygotowane przez sołectwa stoiska. W tej konkurencji zwyciężyło Warszkowo, z punktację niewiele wyższą od sklasyfikowanego na miejscu drugim Łętowa i na trzecim – Żukowa.

Wiele trudności sprawił jury konkurs na najlepszą nalewkę lokalną. Długo trwała degustacja i „szukanie” tych wyjątkowych, najlepszych smaków. Ostateczny werdykt nie był łatwy jednak za najlepszą nalewkę lokalną uznano „Dereniówkę Królewską” przygotowaną przez Grzegorza Reńskiego z Żukowa.

Sołeckie drużyny skakały też na wielkiej skakance. Kręcąca się lina nie była straszna dla Warszkowa, którego mieszkańcy wykonali najwięcej podskoków. Także po 5 osób z drużyny Łętowa i Starego Krakowa, które zajęły miejsce drugie i trzecie, wspólnie skakało przez skakankę. Do zabawy przyłączyli się też pracownicy Urzędu Gminy w Sławnie. Wójt wraz z Zastępcą kręcili sznurem i mimo kilku prób tylko 3 osoby zdołały wykonać wspólny skok.

Sporo emocji wzbudziło lepienie pierogów z truskawkami na czas. Bezkonkurencyjne okazały się panie ze Starego Krakowa, które z 1 kg mąki i 1 kg owoców w ciągu pół godziny zagniotły ciasto i ulepiły 50 pierogów z truskawkami. Ta ilość z pewnością wystarczyłaby na pyszny obiad dla wieloosobowej rodziny.

Wiele siły włożono w konkurencję przeciągania liny. Siedmioosobowe drużyny z przynajmniej 1 kobietą w składzie spotkały się w tych zawodach. Zwyciężyło Łętowo tocząc bój ze sklasyfikowanym na drugim miejscu Noskowem. Z kolei na miejscu trzecim uplasowało się Warszkowo, wygrywając bezpośrednie starcie ze Starym Krakowem.

Sprawnościowy tor przeszkód to konkurencja, w której o najlepszy czas walczyły 3-osobowe reprezentacje sołectw. Najszybciej toczyli oponę, wbijali gwoździe i skakali w workach reprezentanci Wrześnicy. Na drugim miejscu uplasowało się sołectwo Łętowo, zaś na trzecim – Noskowo.

Nie łatwe okazało się też spacerowanie po skrzynkach, w którym drużyny musiały współpracując ze sobą dotrzeć do celu. Zwyciężyło sołectwo Łętowo, przed Starym Krakowem i Noskowem.

W tegorocznych zmaganiach siłaczy spotkały się zarówno panie jak i panowie. Najsilniejsza kobietą i najsilniejszym mężczyzną w konkurencji siłowania na rękę okazali się reprezentanci Warszkowa. Wśród pań drugie miejsce wywalczyła reprezentantka Noskowa, a trzecie pani z Wrześnicy. Najsilniejszemu mieszkańcowi Warszkowa ulegli reprezentanci Starego Krakowa i Noskowa, zajmując kolejno 2 i 3 miejsce.

Kulminacyjnym momentem zmagań była prezentacja wyplatanych przez 2-osobowe drużyny świętojańskich wianków. Zawody poprzedzone były warsztatami plecenia wianków, prowadzonymi przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kwasowie. Po półgodzinnym konkursie oceniono przystrojone, sobótkowe panny i przygotowane wieńce. Decyzją jury w tej konkurencji zwyciężyło Łętowo, przed Wrześnicą i Noskowem.

Zwieńczeniem wieczoru było puszczenie na wodę przygotowanych wianków oraz rozstrzygnięcie Turnieju Sołectw Gminy Sławno. Tegorocznym zwycięzcą zostało sołectwo Warszkowo, wygrywając z ubiegłorocznym laureatem – Łętowem i wyprzedzając sklasyfikowane na trzecim miejscu Noskowo. Laureaci otrzymali specjalnie przygotowane kryształowe statuetki i dyplomy oraz nagrody finansowe.

Z kolei o. Rafał Dudek i Grzegorz Reński otrzymali za najlepszą potrawę i nalewkę sprzęt kuchenny – wielofunkcyjne roboty.

Po doliczeniu zdobytych w tym dniu punktów do klasyfikacji generalnej I Bataliady Gminy Sławno również Warszkowo zyskało tytuł lidera, pokonując sklasyfikowane na 2 miejscu ex aequo sołectwo Łętowo i Wrześnica. Trzecie miejsce zajęło sołectwo Stary Kraków.

Sołtys i Rada Sołecka oraz Stowarzyszenie „Łętowska Dolina” nagrodziło również koszem różności p. Przepiórów – mieszkańców Łętowa za najpiękniej przystrojoną w tym dniu posesję.

Wśród najmłodszych uczestników festynu prawdziwą furorę zrobiła dmuchana zjeżdżalnia i zamek oraz euro bungee, o czym świadczyły długie kolejki ustawione przed tymi urządzeniami rekreacyjnymi.

Wszyscy chętni mogli wziąć też udział w bezpłatnych warsztatach rękodzieła. Do swoich stoisk zapraszali instruktorzy plecionkarstwa. Własnoręcznie można było wykonać koszyk lub choćby podkładkę z wikliny. Mniej wprawni mogli na początek spróbować swoich sił w wyplataniu ozdób z papierowej wikliny.

Zorganizowano też warsztaty hafciarskie. Krzyżykowymi wzorami, kolorowymi nićmi i igłą można było wyszyć swoją pierwszą serwetkę.

Na gości czekała również pracownia ceramiczna. Na kole garncarskim powstawały misy, dzbanki i inne naczynia z gliny.

Z kolei miłośnicy rzeczy smacznych i użytecznych, a zarazem niezwykle dekoracyjnych za pomocą specjalnych noży wykonywali swoje pierwsze rzeźby w owocach i warzywach podczas trwających warsztatów carvingu.

Nikt nie mógł w tym dniu być głodny. Na sołeckich stoiskach czekały grillowanie kiełbaski, karkówka, kaszanka, były ryby smażone i wędzone, frytki, pierogi, hot-dogi i inne smakołyki. Furorę zrobiła jednak gotowana w wielkim garze ukraińska soljanka. Kucharze z Teatru Kulinarnego z Łodzi od wczesnych godzin rannych z prawie 100 kg wołowiny i wieprzowiny, oraz kilkudziesięciu kilogramów warzyw przygotowali specjał, który własnoręcznie serwowali wszystkim przybyłym na festyn Wójt naszej gminy wraz z Przewodniczącą Rady. Nieco orientalny, kwaskowy smak zupy wielu osobom przypadł do gustu.

W wydarzeniu wzięli udział również cykliści, którzy wraz ze Stowarzyszeniem Turystyki Rowerowej i Pieszej „Na szlaku” wyruszyli na trasę rajdu rowerowego „Łętowskie Wianki” z placu Wyszyńskiego w Sławnie.

 

Na łętowskiej scenie nie zabrakło też występów artystycznych. Zaśpiewały dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w Żukowie i w Warszkowie. Wystąpiły „Wrześniczanki” i warszkowskie „Wrzosy”. Można było posłuchać też akordeonowych wariacji w wykonaniu Władysława Bryka i piosenek śpiewanych przez okazjonalne trio, złożone z nauczycieli Gimnazjum we Wrześnicy – Magdaleny Klimaszewskiej i Tomasza Goduli oraz absolwentki – Darii Korowajczyk.

Ukraiński klimat i słowiańskie nuty zabrzmiały dzięki fenomenalnemu koncertowi darłowskiego zespołu Zgagafari.

Z kolei muzykę z różnych zakątków świata zaprezentowały wokalistki znanego z programu X Factor zespołu „The Chance”.

Do późnych godzin nocnych trwała również zabawa taneczna pod gwiazdami, do której przygrywał zespół Akces z Sianowa.

Serdecznie dziękujemy Sołtysowi, Radzie Sołeckiej i mieszkańcom Łętowa oraz członkom Stowarzyszenia "Łętowska Dolina" za ogromny wkład w organizację przedsięwzięcia. Dziękujemy równiez Sołtysom i mieszkańcom sołectw, które z wielkim zaangażowaniem wzięły udział w przedsięwzięciu i konkurencjach sportowo-rekreacyjnych. Liczymy również na waszą obecność w przyszłym roku. Dziękujemy także wszystkim przybyłym gościom za niezwykle miłe i spędzone w przyjaznej atmosferze popołudnie i świętojańską noc.

Fotorelacje z wydarzenia można zobaczyć też w serwisach:

www.gk24.pl

www.slawno.naszemiasto.pl

www.obserwatorlokalny.pl

pomoc dla Ukrainy
door-to-door
CEEB
LINKI1
GAZYFIKACJA
lpr-LOGO
inwestycje
W TRAKCIE REALIZACJI
LINKI-DZIALKI
LINKI - GIAP
LINKI - SIP
LINKI - STRATEGIA ROZWOJU GMINY(1)


sesja

Interpelacje


odpady_komunalne
eVENIO
KOMUNALKA
cmentarze
wynajem_swietlic
zwrot_akcyzy
OCZYSZCZALNIE
przygarminj_mnie
porady_prawne
LINKI - kdr
smog-www
LINKI-ENERGIA
Linki - Mapa zagrozen


szlak-rowerowy
Linki - kaszuby


LINKI-SPRAWDZ DOWOD
edo -app
LINKI-gmina w liczbach
GNW-linki-prawa

projekt unijny
LINKI-rozbudowa SP


rodo

 

 

Przebudowa starej szkoły w Żukowie

20.02.2020

09:08

Agnieszka

07 - baner dol strony - Zukowo

Zaadoptowano budynek „starej” szkoły w Żukowie na potrzeby Biblioteki Publicznej Gminy Sławno i Świetlicy Środowiskowej.

czytaj więcej »

Kwasowo 53

19.02.2020

13:50

Agnieszka

06 -baner dol strony - Kwasowo 53

Rewitalizacja budynku wielorodzinnego w Kwasowie.

czytaj więcej »

Ulice w Warszkowie

18.02.2020

14:58

Agnieszka

05 - baner dol strony - Warszkowo

Powstały nowe ulice asfaltowe w Warszkowie.

czytaj więcej »

Smardzewo 45 i 47

18.02.2020

14:06

Agnieszka

04 - baner dol strony - Smardzewo

Kompleksowo wyremontowano i wykonano termomodernizację dwóch budynków wielorodzinnych w Smardzewie - nr 45 i 47.

czytaj więcej »

Boisko wielofunkcyjne w Bobrowicach

18.02.2020

14:03

Agnieszka

03 - baner dol strony - Bobrowice

Wybudowano boisko wielofunkcyjne z nawierzchnią ze sztucznej trawy przy szkole w Bobrowicach.

czytaj więcej »

Rzyszczewo 37

18.02.2020

14:00

Agnieszka

02 - baner dol strony - Rzyszczewo 37

Wykonano kompleksowy remont i termomodernizację budynku wielorodzinnego nr 37 w Rzyszczewie.

czytaj więcej »

OZE w Sławsku

18.02.2020

13:55

Agnieszka

01- baner dol strony - slawsko

Zamontowano pompy ciepła i panele fotowoltaiczne w szkole w Sławsku.

czytaj więcej »

Droga gminna Warszkowo - Warszkówko

01.03.2018

12:08

Agnieszka

Warszkowko - droga

Przebudowane drogę gminną prowadzącą z Warszkowa do Warszkówka.

czytaj więcej »

Pomost pływający na jeziorze Łętowskim

01.03.2018

12:05

Agnieszka

Letowo - pomost

Wybudowano 114 mb pomostu pływającego na jeziorze Łętowskim.

czytaj więcej »

Droga i wodociąg w Noskowie

01.03.2018

12:02

Agnieszka

Noskowo - droga

Przebudowano drogę i wymieniono wodociąg w Noskowie.

czytaj więcej »

KLUB DZIECIECY

PGWIAZDOWO

PSLAWSKO

przedszkole boleszewo

PRZEDSZKOLE NIEPUBLICZNE - EKOLUDKI

LINKI - PAJACYKI

sp_bobrowice

sp_slawsko

sp warszkowo

SP WRZESNICA - 2017.09

LINKI-SPZUKOWO

BIBLIOTEKA

KPP-LOGO

KPPSP-LOGO

WKU-LOGO

DLGR

LINKI-SGD

PDS

 

Projekt i wykonanie 2014 Maxus Net Communications
Wszelkie prawa zastrzeżone Gmina Sławno (C) Copyright 2014-2022

TREŚĆ