Dotacje na termomodernizację budynków jednorodzinnych
26.09.2022
14:16Agnieszka
Ruszył nabór wniosków w ramach projektu pn. „Termomodernizacja energetyczna budynków jednorodzinnych wraz z wymianą źródeł ciepła na terenie gminy Sławno”.
Ankieta o miejscu, w którym żyjemy – CWD Plus
21.06.2022
07:49Agnieszka
Drogi Mieszkańcu! Jako Partnerstwo Powiatu Sławieńskiego- instrument ZIT przystępujemy do przeprowadzenia diagnozy sytuacji społeczno- gospodarczo-przestrzennej naszego obszaru, czyli terenu Miast Darłowa i Sławna, Powiatu Sławieńskiego oraz gmin Darłowo, Malechowo, Postomino i Sławno.
CEEB
05.01.2022
08:40Agnieszka
Przypominamy, że właściciele i zarządcy budynków mają obowiązek zgłoszenia źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Likwidacja kasy
15.12.2021
14:19Agnieszka
Informujemy, że z dniem 1 stycznia 2022 r. zostanie zlikwidowana kasa w Urzędzie Gminy Sławno.
Zmiana stawki opłaty za odpady - od 1 października!
07.10.2021
22:05Agnieszka
Wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi została ustalona jako iloczyn liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość i stawki opłaty.
Door to door
18.02.2021
12:02Agnieszka
Od 1 marca 2021 r. organizujemy i prowadzimy transport osób starszych i niesamodzielnych, Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa.
Działki nad jeziorem
15.01.2021
09:54Agnieszka
Jeśli szukasz zacisznego miejsca o sielankowym klimacie - nasza oferta jest właśnie dla Ciebie!
Działki budowlane we Wrześnicy
20.10.2020
13:02Agnieszka
Gmina Sławno oferuje na sprzedaż nieruchomości położone w obrębie ewidencyjnym Wrześnica, gmina Sławno. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Gminy Sławno nieruchomości zlokalizowane są na terenie pod projektowaną zabudowę mieszkaniową jednorodzinną (28 MN).
Wrześnica
12.11.200708:31
Sołtys: Elżbieta Świeboda
WRZEŚNICA (niem.Freetz)
Liczba ludności-807
Powierzchnia-1642 ha
LOKALIZACJA
Wrześnica- duża wieś sołecka-położona jest w płd.-wschodniej części gminy, oddalona o ok. 8 km od Sławna. Sąsiednie miejscowości to: Noskowo, Sławsko. Wieś rozlokowana jest w niewielkiej odległości na południe od linii kolejowej na trasie Szczecin-Gdańsk, stacja kolejowa.
Wieś położona na urozmaiconym pod względem topograficznym terenie, ciekiem wodnym opływającym wieś od południa.
HISTORIA( pierwsza wzmianka- grodzisko słowiańskie 1652r.)
Tereny dzisiejszej wsi Wrześnica stanowiły obszar atrakcyjnej osadniczo już we wczesnym średniowieczu, stąd pozostałości po grodzisku. Z pewnością miejscowość istniała już przed 1652r., z którego skąd pochodzi pierwsza wzmianka, że stacjonowały tu oddziały miast Słupska, Sławna i Darłowa. Pod koniec XVIII w., we Wrześnicy było 19 bauerów, 1 wolny wójt, 4 zagrodników, kowal, 3 chałupników, działała szkoła.
W okresie międzywojennym we wsi funkcjonowały: punkt pocztowy, szkoła, 2 wiatraki, młyn, piekarnia, rzeźnia, mleczarnia, cegielnia. Istniały związki weteranów, gimnastyczny, rowerowy i śpiewaczy. Wieś posiadała własny stadion i strzelnicę. 30 gospodarstw liczyło od 10-40ha, 30 małych od 5-10 ha, rzemieślnicy, urzędnicy, robotnicy posiadali działki 1-2ha.
Do gminy wiejskiej Wrześnica należały:
Wrześniczka(niem.freetzer Muhle)- młyn wodny ok. 3Km na zach.od wsi.
Zielonka (niem.Fichtkaten)- gospodarstwo bauerskie 2 km na płn. Od wsi.
Dom szosowy
W marcu 1945r. Wieś zajęły wojska rosyjskie; do Wrześnicy przybyli osadnicy z różnych stron Polski.
WIEŚ WSPÓŁCZESNA
Wrześnica charakteryzuje się układem przestrzennym. Jest to wydłużona widlica, rozplanowana na osi E-W, z dwoma placami wiejskimi w rozwidleniach widlic. Jest to przykład układu przestrzennego zdeterminowanego warunkami topograficznymi, dlatego też nowe obiekty kubaturowe (osiedla , bloki) lokowane są poza historycznym układem ruralistycznym, głównie na północ od linii kolejowej.
Dominatę historyczno-wysokościowa stanowi zabytkowy, XIX-wieczny, neogotycki kościół, posadowiony przypuszczalnie na miejscu starszej świątyni, w obrębie zachodniego placu.
Sieć drożna dobrze rozwinięta.
Na pólnoc i południe od głównego układu ruralistycznego znajdują się dawne chłopskie wybudowania, nie istnieją natomiast zabudowania dawnej cegielni. Młyn Wrześniczka obecnie w granicach Sławska. Po południowej stronie linii kolejowej zlokalizowane nowe zabudowania stacyjne.
ZABUDOWA
Stan zachowania historycznej zabudowy zagrodowej we Wrześnicy zróżnicowany. Największej dekompozycji uległy pełnorolne zagrody czworoboczne; często wyburzeniu uległa większość zabudowy gospodarczej, przbudowane zostały także obiekty mieszkalne.
Historyczne formy zabudowy:
-domy mieszkalne w zagrodach średnio i pełnorolnych: chałupy lokowane kalenicowo, budynki mieszkalne murowane, sporadycznie występujące 2-kondygnacyjne domy murowane z pocz. Xxw., w obrębie dwóch zagród na zachodnim krańcu wsi.
-domy mieszkalne w zagrodach małorolnych i nierolniczych: obiekty mieszkalne lokowane najczęściej kalenicowo na froncie siedliska,
-budynki inwentarskie(wielofunkcyjne)-lokowane najczęściej po bokach siedliska, zróżnicowane materiałowo i chronologicznie, ryglowe i murowano-ryglowe wzniesione ok poł. XIX w., z poddaszami składowymi odznaczające się wysokimi walorami kulturowymi,
-stodoły oraz budynki stodolno-inwentarskie-lokowano w głębi podwórza-kalenicowo do drogi, zróżnicowane chronologicznie, materiałowo i typologicznie.
Na północ od linii kolejowej, przy lokalnej drodze do nosalina powstała nowa zabudowa mieszkalna, ( w tym 3-kondygnacyjny blok), nowa zabudowa mieszkalna jest także lokowana w obrębie historycznego układu ruralistycznego.
ELEMENTY FUNKCJONALNE WSI
Kościół, cmentarz
Kościół filialny wzniesiony ok. Połowy XIXw., na miejscu wcześniejszej świątyni, murowany, wieżowy, neogotycki, posadowiony na zachodnim placu. Teren działki kościelnej objęty strefą „A” ochrony konserwatorskiej
Cmentarz poewangelicki-(nieczynny), zlokalizowany w dość znacznej odległości na południe od wsi, po zachodniej stronie polnej; objęty strefą „K” ochrony konserwatorskiej.
Przemysł, technika
Stacja kolejowa-historyczne zabudowania zlokalizowane po pólnocnej stronie linii kolejowej. Obiekt mieszkalny murowany z cegły ceramicznej, wzniesiony na przeł. XIX/XXw. Budynki gospodarcze o niewielkiej skali, murowane.
Wiadukt kolejowy-zlokalizowany na płd.-wschód od zabudowań stacyjnych, wskazany do ochrony punktowej jako zabytek techniki.
Młyn-obecnie w granicach Sławska.
Kuźnia-ceglany obiekt posadowiony w obrębie wschodniego placu, wskazany do ochrony punktowej.
Obiekty użyteczności publicznej
Szkoła-kompleks zabudowań zlokalizowany w środkowej części wsi, po południowej stronie drogi.
Sala wiejska- obiekt pełniący wcześniej funkcje biblioteki oraz sala wiejska, murowane
Remiza- wspólczesny pawilon po zachodniej stronie drogi dojazdowej do stacji.
Zieleń komponowana, elementy krajobrazowe
Nasadzenia śródwiejskie:
-aleja brzozowa na północ od linii kolejowej objęta strefą „K” ochrony konserwatorskiej
-aleja lipowa i klonowa-na południe od wsi objęte strefą „K” ochrony konserwatorskiej.
ZAGROŻENIA KRAJOBRAZU KULTUROWEGO
historyczna zabudowa zagrodowa w wyniku działań wojennych i w kilku następnych latach po jej zakończeniu uległa znacznemu uszczupleniu. Dotyczyło to nie tylko pojedynczych obiektów ale także całych zagród. Z uwagi na trudne warunki topograficzne nowe obiekty wielkokubaturowe lokowane są poza historycznym układem ruralistycznym
w obrębie budynków mieszkalnych częste zjawisko stanowi nowa kompozycja elewacji o dewaloryzującym charakterze-w zakresie powiększenia otworów okiennych, dobudówek itp., docieplania panelami. Jest to zresztą zjawisko powszechne nie tylko na terenie gminy Sławno.
Przebudowa starej szkoły w Żukowie
20.02.2020
09:08Agnieszka
Zaadoptowano budynek „starej” szkoły w Żukowie na potrzeby Biblioteki Publicznej Gminy Sławno i Świetlicy Środowiskowej.
Kwasowo 53
19.02.2020
13:50Agnieszka
Rewitalizacja budynku wielorodzinnego w Kwasowie.
Ulice w Warszkowie
18.02.2020
14:58Agnieszka
Powstały nowe ulice asfaltowe w Warszkowie.
Smardzewo 45 i 47
18.02.2020
14:06Agnieszka
Kompleksowo wyremontowano i wykonano termomodernizację dwóch budynków wielorodzinnych w Smardzewie - nr 45 i 47.
Boisko wielofunkcyjne w Bobrowicach
18.02.2020
14:03Agnieszka
Wybudowano boisko wielofunkcyjne z nawierzchnią ze sztucznej trawy przy szkole w Bobrowicach.
Rzyszczewo 37
18.02.2020
14:00Agnieszka
Wykonano kompleksowy remont i termomodernizację budynku wielorodzinnego nr 37 w Rzyszczewie.
OZE w Sławsku
18.02.2020
13:55Agnieszka
Zamontowano pompy ciepła i panele fotowoltaiczne w szkole w Sławsku.
Droga gminna Warszkowo - Warszkówko
01.03.2018
12:08Agnieszka
Przebudowane drogę gminną prowadzącą z Warszkowa do Warszkówka.
Pomost pływający na jeziorze Łętowskim
01.03.2018
12:05Agnieszka
Wybudowano 114 mb pomostu pływającego na jeziorze Łętowskim.
Droga i wodociąg w Noskowie
01.03.2018
12:02Agnieszka
Przebudowano drogę i wymieniono wodociąg w Noskowie.
Projekt i wykonanie 2014 Maxus Net Communications
Wszelkie prawa zastrzeżone Gmina Sławno (C) Copyright 2014-2022
TREŚĆ