herb

Witamy na stronie Gmina Sławno

Koperta Życia

15.11.2017

15:20

Agnieszka

koperta zycia1

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sławnie przystąpił do realizacji akcji „Koperta Życia”.

czytaj więcej »

Odbiór odpadów

07.11.2017

11:07

Agnieszka

zbiorka

Przypominamy o zbiórce odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w dniu 29 listopada 2017 r.

czytaj więcej »

Bezpłatne konsultacje psychologiczne i porady prawne

01.02.2017

13:27

Agnieszka

konsultacje

Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych porad radcy prawnego oraz psychologa.

czytaj więcej »

Aplikacja - Od Bałtyku po Kaszuby

16.12.2016

11:09

Agnieszka

baner_aplikacja

Aplikacja ta to baza ponad 100 tras turystycznych znajdujących się na terenie województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego.

czytaj więcej »

Karta Dużej Rodziny Gminy Sławno

27.10.2016

11:15

Agnieszka

KDR - zajawka

Ruszyła inicjatywa pod nazwą Karta Dużej Rodziny Gminy Sławno umożliwiająca skorzystanie z ulg, zniżek i rabatów dla rodzin wielodzietnych z terenu naszej gminy.

czytaj więcej »

Działki na sprzedaż

15.07.2016

14:31

Agnieszka

Slider na www - dzialki w Letowie

Gmina Sławno oferuje na sprzedaż działki rekreacyjne nad Jeziorem Łętowskim.

czytaj więcej »

Unieważnienie dowodu osobistego

17.05.2016

12:25

Agnieszka

DOWOD - UNIEWAZNIENI

Zgodnie z Ustawą o dowodach osobistych z dnia 06 sierpnia 2010 r. zgłoszenie utraty dowodu osobistego skutkuje jego nieodwracalnym unieważnieniem w Rejestrze Dowodów Osobistych.

czytaj więcej »

Ocalmy od zapomnienia

12.04.2016

09:44

Agnieszka

ocalmy

Minęło 70 lat od przyjęcia odpowiedzialności za ziemię sławieńską przez Polskę i przez nas – jej mieszkańców.

czytaj więcej »

Rodzina 500+ w naszej gminie

25.02.2016

10:31

Agnieszka

naglowek

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sławnie informuje, że od dnia 01 kwietnia 2016 roku będzie prowadził nabór wniosków w ramach programu „Rodzina 500+”.

czytaj więcej »

Bezpłatne porady prawne

04.01.2016

00:01

Agnieszka

porady prawne

Powiat Sławieński realizuje od dnia 4 stycznia 2016 roku zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej.

czytaj więcej »

Stary Kraków

12.11.200708:22

Sołtys: Mateusz Łanik

 

 

STARY KRAKÓW (niem. Alt Krakow).

 

 

Liczba ludności-292

Powierzchnia-4867 ha

 

 

LOKALIZACJA

 

Stary Kraków to wieś sołecka położona na północnym krańcu gminy, oddalona od Sławna o ok.9 km. Sąsiednie miejscowości to: Kowalewiczki(gm.Darłowo), Radosław. Wieś leży na terenie urozmaiconym pod względem topograficznym i hydrograficznym. Jest to pofałdowany obszar polodowcowy z ciekiem wodnym opływającym wieś od północy i wschodu, stanowiącym dopływ Wieprzy. Na płn.-zachód od wsi zlokalizowane są 3-zagrodowe wybudowania dawnego Urzędu Leśnego (Nadleśnictwa) St. Kraków.

 

 

HISTORIA(pierwsza wzmianka 1230r.)

 

Stary Kraków jest jedną z najstarszych wsi regionu; pierwsza wzmianka pochodzi co prawda z 1230r., kiedy to joannici przejmowali wsie Stary Kraków, Mazów, Swołowo, Kosierzewo, Kanin.

O metryce wsi świadczy niewątpliwie typ układu ruralistycznego: ulicowo-placowy oraz nazwa Krakow ( czy Cracau), pochodząca od pierwszych słowiańskich właścicieli.

 

Podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1648) wieś silnie ucierpiała; ale już w 1666r. Wg spisu podatkowego zalicza się do największych wsi.

Przypuszczalnie na pocz. XIX w. Powstała siedziba administracji leśnej, ówczesne Nadleśnictwo obejmowało 4158 ha.

W 1939r. , wieś liczyła 383 mieszkańców; było 16 gospodarstw powyżej 10ha i 20 gospodarstw poniżej 10 ha i 12 robotników leśnych; powierzchnia gospodarstwa parafialnego wynosiła 20 ha.

Ludność niemiecka opuściła Stary Kraków w 1946r. Zasiedlony przez przesiedleńców z różnych terenów polski.

 

 

WIEŚ WSPÓŁCZESNA

 

Historycznie ukształtowany układ przestrzenny Starego Krakowa w wysokim stopniu analogiczny do historycznego z k. XIX w. I I.30 XX w. Jak wcześniej wspomniano warunki topograficzne zdeterminowały jego formę i określiły dalszy rozwój przestrzenny-pierwotnie placowy, ewoluujący w kierunku układu ulicowo-placowego. Z uwagi na wysoką wartość historycznego układu ruralistycznego obejmuje się go strefą „A” ochrony konserwatorskiej.

Obecnie nie istnieją ;młyn, i przysiółek robotników leśnych na zachód od wsi; zachowały się natomiast na płd.-wschód od Starego Krakowa.

 

ZABUDOWA

 

Zabudowa zagrodowa-dominująca pierwotnie w obrębie historycznego układu ruralistycznego. Niejednokrotnie wyburzeniu uległy całe zagrody. Szczególnie ucierpiała pierzeja wschodnia. Tym niemniej są to tak cenne obiekty, że większość z nich znajduje się w ewidencji konserwatorskiej a część winna podlegać pełnej ochronie konserwatorskiej.

Zabudowania d. Nadleśnictwa obecnie 2-budynkowe, wzniesione w 1 ćw. XX w. Z cegł ceramicznej. Budynek administracyjno-mieszkalny 2 kondygnacyjny, posadowiony kalenicowo na froncie parceli.

 

 

ELEMENTY FUNKCJONALNE WSI

 

 • Kościół, Cmentarz

  Kościół-materiały źródłowe wymieniają kościół w Starym Krakowie już w XIII w. Jako obiekt wzniesiony przez joannitów. Formalnie jest to obiekt gotycki, wieżowy, jednonawowy.. Obiekt podlega pełnej ochronie konserwatorskiej, a wraz z terenem dawnego cmentarza przykościelnego i układem ruralistycznym objęty strefą „A” ochrony

  Cmentarz przykościelny-zlokalizowany wokół kościoła o nieregularnym planie, teren splantowany, brak śladów nagrobków, cenny starodrzew, objęty strefą „A” ochrony konserwatorskiej. Na cmentarzu przykościelnym zlokalizowany pomnik ofiar I wojny światowej.

  Cmentarz wiejski poewangelicki ( nieczynny) i komunalny -czynny, zlokalizowany na północ od wsi. Regularna działka od północy ogranicza koryto Wieprzy.

 • Obiekty użyteczności publicznej

  Szkoła-pierwotnie zlokalizowana, wzniesiona ok. 1910 r., w południowej części pierzei zachodniej głównego układu ruralistycznego;obiekt murowany z dostawioną od południa przybudówką. Wskazany do ochrony punktowej.

  Gospoda i punkt pocztowy-obecnie budynek mieszkalny,ryglowy, wzniesiony ok. Poł. XIX w. Obiekt w ewidencji konserwatorskiej, współczesny pawilon w centralnej części wsi.

  Sala wiejska- murowana, wzniesiona na pocz. Xxw., wskazana do ochrony punktowej.

 • Przemysł, technika

  Młyn-zachowany budynek mieszkalny z częścią młyńską w zabytkowej zagrodzie, zlokalizowanej na północnym krańcu wsi, nad niewielkim strumieniem (dopływ Wieprzy). Zabudowania wnioskowane do wpisu do rejestru zabytków.

 • Zieleń komponowana, elementy krajobrazowe

  Park leśny.

 

 

ZAGROŻENIA KRAJOBRAZU KULTUROWEGO

 

 • Stary Kraków należy-bez wątpienia do najcenniejszych wsi nie tylko gminy Sławno, ale i całego regionu. Jest to jeden z najstarszych układów ruralistycznych-prawdopodobnie okolnicowych, którego następny rozwój determinowały warunki topograficzne.

 • Niestety na przestrzeni ostatnich 20 lat doszło do szczególnie nasilonej destrukcji tradycyjnej zabudowy ryglowej. Część zabudowy uległa daleko idącej dewaloryzacji, czego najbardziej jaskrawym przykładem jest zniszczenie XVIII-wiecznego budynku mieszkalnego.

 • Bezwzględnie konieczna jest ścisła współpraca powiatowego nadzoru budowlanego ze służbami konserwatorskimi w celu ochrony zabytkowej substancji tradycyjnego budownictwa wiejskiego w Starym Krakowie. Ustawienie tablicy „ Kraina w kratę” nie może być jedną formą „ochrony”. Tym bardziej, że w miejscowości mamy do czynienia także z pozytywnymi przykładami ludzkiej inwencji.

projekt unijny
LINKI-DZIALKI
lpr-LOGO
LINKI - STRATEGIA ROZWOJU GMINY(1)
LINKI - SIP
LINKI - GIAP
inwestycje
LINKI-rozbudowa SP
Linki - kaszuby
odpady_komunalne
Linki - Mapa zagrozen
cmentarze
LINKI - kdr
przygarminj_mnie
GNW-linki-prawa
LINKI-ENERGIA
LINKI-SPRAWDZ DOWOD
KALENDARZ
LINKI-las
LINKI-gmina w liczbach
POLOWANIA-LINK
wynajem_swietlic
szlak-rowerowy
porady_prawne
zwrot_akcyzy
rodzina
STMiG 2017 - BANER
STMiG 2017 - Makroregion - BANER

 

Szkoła w Żukowie

29.12.2016

12:57

Agnieszka

baner dol strony - szkola zukowo

Trwa budowa szkoły w Żukowie.

czytaj więcej »

Droga w Boleszewie

29.12.2016

12:43

Agnieszka

baner dol strony - Boleszewo - droga

Przebudowano ponad 6 km drogi powiatowej w Boleszewie.

czytaj więcej »

Rozbudowa szkoły w Warszkowie

29.12.2016

12:40

Agnieszka

baner dol strony - Warszkowo - rozbudowa szkoly

Rozbudowano i przebudowano część budynku Szkoły Podstawowej w Warszkowie.

czytaj więcej »

Droga gminna w Tokarach

28.09.2016

14:06

Marcin

baner dol strony - droga Tokary

W Tokarach przebudowano drogę gminną. Prace dofinansowano z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

czytaj więcej »

Mieszkania w Boleszewie

27.09.2016

14:47

Marcin

Boleszewo-mieszkanie

W wyniku adaptacji części budynku byłej szkoły w Boleszewie powstały 4 nowe mieszkania, które weszły do zasobu mieszkaniowego naszej gminy.

czytaj więcej »

Plac zabaw w Gwiazdowie

10.03.2016

14:23

Agnieszka

inwestycje2015-plac zabaw w gwiazdowie

Wybudowano zestaw zabawowy z 3 wieżami, zjeżdżalniami, drabinkami, ścianką wspinaczkową i pajęczyną, zamontowano huśtawki i bujaki, rurę strażacką oraz karuzelę na placu zabaw w Gwiazdowie. Teren ogrodzono i wzbogacono o tablicę regulaminową, ławki i kosze na śmieci.

czytaj więcej »

Droga powiatowa we Wrześnicy

10.03.2016

14:17

Agnieszka

inwestycje-droga wrzesnica

Powiat Sławieński w partnerstwie z Gminą Sławno wykonał przebudowę drogi powiatowej w miejscowości Wrześnica. Zadanie sfinansowano z budżetów obu jednostek, środków Województwa Zachodniopomorskiego i Unii Europejskiej. Koszt przebudowy ponad 1,4 km drogi to prawie 946 tys. zł.

czytaj więcej »

Wiaty przystankowe

08.03.2016

13:35

Agnieszka

baner dol strony - wiaty przystankowe

Wybudowano wiaty przystankowe i miejsca dla podróżnych m. in. w Sławsku, Gwiazdowie, a ostatnio w.Kwasowie i we Wrześnicy.

czytaj więcej »

Droga w Warszkowie

08.03.2016

13:21

Agnieszka

inwestycje-Warszkowo - schetynowka II

Przebudowano kolejny, 900 metrowy odcinek drogi gminnej w Warszkowie. Na realizację inwestycji uzyskano blisko 590 tys. zł w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, czyli tzw. „schetynówek”.

czytaj więcej »

Mieszkania we Wrześnicy

08.03.2016

13:19

Agnieszka

inwestycje-mieszkania-wrzesnica

Zaadoptowano pomieszczenia po byłej przychodni lekarskiej we Wrześnicy na mieszkania komunalne.

czytaj więcej »

PGWIAZDOWO

PSLAWSKO

przedszkole boleszewo

PRZEDSZKOLE NIEPUBLICZNE - EKOLUDKI

PAJACYKI

sp_bobrowice

sp_slawsko

sp warszkowo

SP WRZESNICA - 2017.09

sp_zukowo

KPP-LOGO

KPPSP-LOGO

WKU-LOGO

DLGR

LINKI-SGD

PDS

 

Projekt i wykonanie 2014 Maxus Net Communications
Wszelkie prawa zastrzeżone Gmina Sławno (C) Copyright 2014-2017

TREŚĆ