Dotacje na termomodernizację budynków jednorodzinnych
26.09.2022
14:16Agnieszka
Ruszył nabór wniosków w ramach projektu pn. „Termomodernizacja energetyczna budynków jednorodzinnych wraz z wymianą źródeł ciepła na terenie gminy Sławno”.
Ankieta o miejscu, w którym żyjemy – CWD Plus
21.06.2022
07:49Agnieszka
Drogi Mieszkańcu! Jako Partnerstwo Powiatu Sławieńskiego- instrument ZIT przystępujemy do przeprowadzenia diagnozy sytuacji społeczno- gospodarczo-przestrzennej naszego obszaru, czyli terenu Miast Darłowa i Sławna, Powiatu Sławieńskiego oraz gmin Darłowo, Malechowo, Postomino i Sławno.
CEEB
05.01.2022
08:40Agnieszka
Przypominamy, że właściciele i zarządcy budynków mają obowiązek zgłoszenia źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Likwidacja kasy
15.12.2021
14:19Agnieszka
Informujemy, że z dniem 1 stycznia 2022 r. zostanie zlikwidowana kasa w Urzędzie Gminy Sławno.
Zmiana stawki opłaty za odpady - od 1 października!
07.10.2021
22:05Agnieszka
Wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi została ustalona jako iloczyn liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość i stawki opłaty.
Door to door
18.02.2021
12:02Agnieszka
Od 1 marca 2021 r. organizujemy i prowadzimy transport osób starszych i niesamodzielnych, Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa.
Działki nad jeziorem
15.01.2021
09:54Agnieszka
Jeśli szukasz zacisznego miejsca o sielankowym klimacie - nasza oferta jest właśnie dla Ciebie!
Działki budowlane we Wrześnicy
20.10.2020
13:02Agnieszka
Gmina Sławno oferuje na sprzedaż nieruchomości położone w obrębie ewidencyjnym Wrześnica, gmina Sławno. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Gminy Sławno nieruchomości zlokalizowane są na terenie pod projektowaną zabudowę mieszkaniową jednorodzinną (28 MN).
Rzyszczewo
12.11.200708:12
RZYSZCZEWO ( niem.Ristow)
Liczba ludności-400
Powierzchnia-1086 ha
LOKALIZACJA
Rzyszczewo jest wsią sołecką, położoną na zachodzie gminy, oddaloną od Sławna o ok. 6 km. Sąsiednie miejscowości to:Rzyszczewko, Bobrowice, Karwice.
Wieś położona na obszarach polodowcowych, na lekko pofałdowanym terenie, otoczona terenami uprawnymi, przez północną część przepływa niewielki ciek wodny stanowiący dopływ Moszczenicy.
HISTORIA (pierwsza wzmianka 1317r.)
Wieś o metryce średniowiecznej, prawdopodobnie już XIII-wieczna; po raz pierwszy wymieniana w źródłach w 1317r.; kiedy to w obrębie Ziemi Sławieńskiej wchodziła w skład Księstwa Zachodniopomorskiego. W okresie tym istniał już kościół Rzyszczewo należało wówczas-najprawdopodobniej- do najstarszego syna Gneomara Dobeschnitza Johannesa de Ristow.
Rzyszczewo zawsze należało do najważniejszych wsi w regionie; w 1784r. Były tu 3 folwarki, młyn wodny, cegielnia, dwie owczarnie, 9 gospodarstw chłopskich, 3 chałupników, kuźnia. W 1804r. W matrykule lennej jako właściciel figuruje Friedrich Leberecht v. Steinkeller z boleszewa. W wyniku koneksji rodzinnych majątek przeszedł na rzecz rodu von Bonin, a w 1835r. Nabył go- przypuszczalnie-agronom, niejaki Mellenthin. W 1873r. Rzyszczewo kupił Johannes Gloxin.
W marcu 1945r. Do majątku wkroczyli Rosjanie i na terenie majątku założyli kołchoz wojskowy istniejący do 1950r. Gospodarstwa indywidualne zostały przejęte przez Polaków tuż po zakończeniu II wojny swiatowej;wg Vollacka ostatni Niemcy wyjechali z Rzyszczewa dopiero w 1957r.
WIEŚ WSPÓŁCZESNA
Współcześnie układ przestrzenny Rzyszczewa w wysokim stopniu analogiczny do historycznego. Jest to układ ulicowy, zorientowany na osi SW-NNE, z wyraźnym podziałem na ulicową część wiejską i pozostałości po zespole folwarczno-rezydencyjno-parkowym wypełniającym pierwotnie szczelnie część północną układu przestrzennego.
Wyburzeniu uległy praktycznie wszystkie obiekty kubaturowe obu dziedzińców gospodarczych; w I. 70 XX w. Rozebrano pałac a na jego miejscu pobudowano dom jednorodzinny.
Jedynym komponentem pierwotnego zespołu pozostał park pałacowy; krajobrazowy, założony ok. Połowy XIX w. Z wykorzystaniem naturalnych warunków topograficznych i rodzimego drzewostanu. Z uwagi na walory kulturowo-krajobrazowe wyznacza się strefę „K” ochrony konserwatorskiej.
ZABUDOWA
Zabudowa zagrodowa odzwierciedlająca niegdyś historycznie ukształtowane podziały własnościowe obecnie w Rzyszczewie o charakterze zanikającym. Zachowało się tu kilka zamknietych zagród czworobocznych, pochodzących z 1 połowy XIX w., oraz nieliczne zagrody 3-budynkowe, o układzie w kształcie „podkowy” z otwarciem w stronę drogi.
Historyczne formy zabudowy:
1.Domy mieszkalne w zagrodach pełnorolnych
-chałupy lokowane kalenicowo w głębi zagrody, ryglowe, nakryte dachami 2-spadowymi, także z wstawkami
-chałupy lokowane szczytem do drogi, ryglowe, murowano-ryglowe,
-budynki mieszkalne murowane,
2.Budynki inwentarskie-lokowane najczęściej po bokach siedliska, zróżnicowane materiałowo i chronologicznie; w tym wielokrotnie przebudowywane
-ryglowe i murowano-ryglowe
-murowane
-obiekty ryglowe
3. stodoły oraz budynki stodolno-inwentarskie-lokowane często szczytem do drogi
Zespół folwarczny
Podwórze folwarczne.
Pałac-wyburzony w 1977r.
Kolonia mieszkalna-robotników folwarcznych podobnie jak cały zespół folwarczny uległa poważnej destrukcji: część obiektów została wyburzona, zastąpiona nowymi obiektami.
ELEMENTY FUNKCJONALNE WSI
Instytucje kościelne
Kościół-filialny w Rzyszczewie p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP istniał już, prawdopodobnie w XIII w., zlokalizowany w części północnej układu przestrzennego, stanowi jego najcenniejszy element wraz z cmentarzem przykościelnym objęty strefą „A” ochrony konserwatorskiej.
Cmentarz przykościelny- obecnie splantowany, bez sladów nagrobków: dawny pomnik poświęcony ofiarom I wojny obecnie zwieńczony figurką MB.
Cmentarz poewangelicki-nieczynny, zlokalizowany na płd.-zachód od kościoła po zachodniej stronie drogi wiejskiej.
Plebania-posadowiona na froncie dawnego gospodarstwa parafialnego. Jest to murowany budynek, wzniesiony w 4 ćw. XIX w., nakryty dachem dwuspadowym. Mimo przebudowy wnioskowany do ewidencji konserwatorskiej.
Zieleń komponowana, elementy krajobrazowe
Park dworski-krajobrazowy, założony ok. poł.XIXw., z wykorzystaniem naturalnych warunków topograficznych i rodzimych gatunków drzew. Jest to praktycznie ostatni cenny komponent dawnego zespołu folwarczno-rezydencyjno-parkowego i z uwagi na jego walory winien podlegać pełnej ochronie konserwatorskiej; objęty strefą „K” ochrony konserwatorskiej.
ZAGROŻENIA KRAJOBRAZU KULTUROWEGO
Rzyszczewo należy do wsi szczególnie zagrożonych destrukcją historycznej zabudowy. Dotyczy to zwłaszcza założenia folwarczno-rezydencyjno-parkowego. Nie bez znaczenia jest fakt, że do 1950r. Funkcjonował tu kołchoz pod zarządem Armii Czerwonej. Jeszcze w 1997r. Istniała część zabudowy gospodarczej; podczas wizji lokalnej w 2003r. Można było jedynie potwierdzić całkowitą destrukcję założenia folwarczno-rezydenckiego w Rzyszczewie- pałac wyburzono jeszcze w I.70 XX w.
park dworski wymaga pilnych prac zabezpieczających
tradycyjna( ryglowa) zabudowa chłopska ulega w szybkim stopniu dewaloryzacji.
Szczególnie widoczne jest to w obrębie kompozycji elewacji chałup: nowe przeprucia okienne, zamurowywanie wejść frontowych; tynkowanie obiektów. Do wyjątków należą całościowo zachowane obiekty.
Powstają nowe obiekty kubaturowe- np. W pobliżu kościoła, 2-kondygnacyjny, wielorodzinny budynek mieszkalny- nie nawiązujący w żaden sposób do historycznych wzorców.
Przebudowa starej szkoły w Żukowie
20.02.2020
09:08Agnieszka
Zaadoptowano budynek „starej” szkoły w Żukowie na potrzeby Biblioteki Publicznej Gminy Sławno i Świetlicy Środowiskowej.
Kwasowo 53
19.02.2020
13:50Agnieszka
Rewitalizacja budynku wielorodzinnego w Kwasowie.
Ulice w Warszkowie
18.02.2020
14:58Agnieszka
Powstały nowe ulice asfaltowe w Warszkowie.
Smardzewo 45 i 47
18.02.2020
14:06Agnieszka
Kompleksowo wyremontowano i wykonano termomodernizację dwóch budynków wielorodzinnych w Smardzewie - nr 45 i 47.
Boisko wielofunkcyjne w Bobrowicach
18.02.2020
14:03Agnieszka
Wybudowano boisko wielofunkcyjne z nawierzchnią ze sztucznej trawy przy szkole w Bobrowicach.
Rzyszczewo 37
18.02.2020
14:00Agnieszka
Wykonano kompleksowy remont i termomodernizację budynku wielorodzinnego nr 37 w Rzyszczewie.
OZE w Sławsku
18.02.2020
13:55Agnieszka
Zamontowano pompy ciepła i panele fotowoltaiczne w szkole w Sławsku.
Droga gminna Warszkowo - Warszkówko
01.03.2018
12:08Agnieszka
Przebudowane drogę gminną prowadzącą z Warszkowa do Warszkówka.
Pomost pływający na jeziorze Łętowskim
01.03.2018
12:05Agnieszka
Wybudowano 114 mb pomostu pływającego na jeziorze Łętowskim.
Droga i wodociąg w Noskowie
01.03.2018
12:02Agnieszka
Przebudowano drogę i wymieniono wodociąg w Noskowie.
Projekt i wykonanie 2014 Maxus Net Communications
Wszelkie prawa zastrzeżone Gmina Sławno (C) Copyright 2014-2022
TREŚĆ