herb

Witamy na stronie Gmina Sławno

Koperta Życia

15.11.2017

15:20

Agnieszka

koperta zycia1

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sławnie przystąpił do realizacji akcji „Koperta Życia”.

czytaj więcej »

Odbiór odpadów

07.11.2017

11:07

Agnieszka

zbiorka

Przypominamy o zbiórce odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w dniu 29 listopada 2017 r.

czytaj więcej »

Bezpłatne konsultacje psychologiczne i porady prawne

01.02.2017

13:27

Agnieszka

konsultacje

Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych porad radcy prawnego oraz psychologa.

czytaj więcej »

Aplikacja - Od Bałtyku po Kaszuby

16.12.2016

11:09

Agnieszka

baner_aplikacja

Aplikacja ta to baza ponad 100 tras turystycznych znajdujących się na terenie województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego.

czytaj więcej »

Karta Dużej Rodziny Gminy Sławno

27.10.2016

11:15

Agnieszka

KDR - zajawka

Ruszyła inicjatywa pod nazwą Karta Dużej Rodziny Gminy Sławno umożliwiająca skorzystanie z ulg, zniżek i rabatów dla rodzin wielodzietnych z terenu naszej gminy.

czytaj więcej »

Działki na sprzedaż

15.07.2016

14:31

Agnieszka

Slider na www - dzialki w Letowie

Gmina Sławno oferuje na sprzedaż działki rekreacyjne nad Jeziorem Łętowskim.

czytaj więcej »

Unieważnienie dowodu osobistego

17.05.2016

12:25

Agnieszka

DOWOD - UNIEWAZNIENI

Zgodnie z Ustawą o dowodach osobistych z dnia 06 sierpnia 2010 r. zgłoszenie utraty dowodu osobistego skutkuje jego nieodwracalnym unieważnieniem w Rejestrze Dowodów Osobistych.

czytaj więcej »

Ocalmy od zapomnienia

12.04.2016

09:44

Agnieszka

ocalmy

Minęło 70 lat od przyjęcia odpowiedzialności za ziemię sławieńską przez Polskę i przez nas – jej mieszkańców.

czytaj więcej »

Rodzina 500+ w naszej gminie

25.02.2016

10:31

Agnieszka

naglowek

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sławnie informuje, że od dnia 01 kwietnia 2016 roku będzie prowadził nabór wniosków w ramach programu „Rodzina 500+”.

czytaj więcej »

Bezpłatne porady prawne

04.01.2016

00:01

Agnieszka

porady prawne

Powiat Sławieński realizuje od dnia 4 stycznia 2016 roku zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej.

czytaj więcej »

Noskowo

09.11.200713:27

Sołtys: Władysław Palusiński

Noskowo (niem. Notzkow)

Liczba ludności-499

Powierzchnia-1179 ha

LOKALIZACJA Noskowo- to wieś sołecka leży na płn.-wschodnim krańcu gminy, oddalona od Sławna o ok. 9km i ok. 15km na zachód od Słupska. Sąsiednie miejscowości to: Wrześnica , Komorczyn, Warszkówko. Wieś skomunikowana z drogą E-28. Miejscowość położona na rolniczym terenie, od płd.-zach. przepływa niewielki ciek stanowiący dopływ Wieprzy.

HISTORIA (pierwsza wzmianka 1317r.) Wieś o metryce średniowiecznej, po raz pierwszy wymieniana w dokumencie książąt Bogusława, Barnima i Warcisława, w którym potwierdzają Sławnu jego wolnościi przywileje-pod dokumentem jako świadek pojawił się „Stanislaus de Nossikow”, z pieczęci wynika , że należał on do rodu von Pirch. Następnie lenno przeszło na własność rodu von Natxmer, w jej posiadaniu pozostawało do połowy XVII w.; od 1656r. Majątek podzielony na części należał do rodziny von Zitzewitz. W 1765r. Noskowo uzyskało prawa majątku alodialnego. W 1784r. We wsi było 9 gospodarstw chłopskich, 2 półchłopskie, działała kuźnia, szkoła. W okresie międzywojennym areał uprawny Noskowa wynosił 1255 ha, z czego do majątku należało 813ha, hodowano głównie bydło oraz owce; do majątku należało 185 ha lasu. We wsi działały m.in.: kuźnia, wiatrak (koźlak, przed 1939r.przestawiony na napęd elektryczny), stolarnia, gospoda, sklep kolonialny, kasa oszczędnościowo-pożyczkowa, straż pożarna, związek śpiewaczy i sportowy, mleczarnia w ramach spółdzielni mleczarskiej w Sławnie. Po wkroczeniu do Noskowa Rosjan w folwarku ustanowiono komendaturę wojskową i powołano wojskowy kołchoz istniejący do 1947r. W końcu 1947r. Wieś zasiedlili polscy przesiedleńcy; w majątku utworzono PGR. W połowie 1950r.ostatni Niemcy opuścili Noskowo. Po powstaniu PGR-u pałac kilkakrotnie zmieniał swoją funkcję: mieścił się tu m.in. Hotel junaków OHP, przedszkole i mieszkania. Po likwidacji PGR majątek w zasobach AWRSP, obecnie dzierżawiony.

ELEMENTY FUNKCJONALNE WSI Cmentarze Cmentarz wiejski-zlokalizowany w znacznym oddaleniu na południe od wsi, założony w 1885r. Wcześniej korzystano z cmentarza w Tychowie. Majątek Opis kompozycji i zabudowy zespołu folwarcznego. Pałac. Park-krajobrazowy, założony przypuszczalnie ok.połowy XIXw., harmonijnie dopełniający całość kompozycji od zachodu, z rodzajem polany w części centralnej. Kolonia mieszkalna robotników folwarczych. Przemysł, technika Mleczarnia-potwierdzone w XX-wiecznych źródłach pisanych, brak oznaczenia na materiale kartograficznym. Wiatrak (koźlak)- w okresie międzywojennym o napędzie elektrycznym, zlokalizowany na południe od wsi, odnotowany na mapie z I.30 Xxw. Piekarnia-związana z zespołem folwarcznym, zlokalizowana na południe od podwórza folwarczenego (dawne ogrody), odnotowana na materiale kartograficznym. Kuźnia-należąca do folwarku, zlokalizowana w północnej części pierzei południowej, uwidoczniona na mapie. Obiekty użyteczności publicznej Szkoła -wymieniona w materiałach pisanych; murowany obiekt wzniesiono w 1870r., wcześniej nauka odbywała się w mieszkaniu nauczyciela; brak oznaczenia na mapie. Poczta. Gospoda. Instytucje kościelne Kaplica-na potrzeby sakralne została zaadaptowana dawna kuźnia, zlokalizowana w płn.-zach.części układu ruralistycznego, po południowej stronie drogi. Cmentarz poewangelicki- nieczynny, zlokalizowany w znacznym oddaleniu na południe od wsi. Objęty strefą „K” ochrony konserwatorskiej. Obiekty użyteczności publicznej. Sklep i świetlica- zlokalizowane w środkowej części pierzei południowej, w częściowo przebudowanym budynku z 1 ćw.XXw. Zieleń komponowana, elementy krajobrazowe. Park dworski- krajobrazowy, naturalistyczny; w częściach obrzeżnych ma charakter parku leśnego. Wpisany do rejestru podlega pełnej ochronie prawnej.

WIEŚ WSPÓŁCZESNA Układ ulicowy-z pozostałością zespołu folwarczno-rezydencyjno-parkowym i wybodowaniami. Stanowi on również obecnie rodzaj dominaty kompozycyjno-architektonicznej i z uwagi na wysokie walory historyczne i kulturowe zostaje objęty strefą „B” ochrony konserwatorskiej. Po 1947r. W obrębie Noskowa pojawił się nowy typ zabudowy związany z powstałym PGR-m; kolonia mieszkalna została zlokalizowana na wschodnim krańcu wsi-poza pierwotnym układem ulicowym.

ZABUDOWA Zabudowa zagrodowa (chłopska) , odzwierciedlająca niegdyś historycznie ukształtowane podziały własnościowe obecnie o charakterze zanikającym. Wiele zagród uległo wyburzeniu, część obiektów zarówno mieszkalnych jak i gospodarczych przebudowano, część utraciła swój rolniczy charakter. Nieliczne zagrody w typie pełnorolnych zachowały się na płd.-zachód od wsi. Obiekty mieszkalne lokowane głównie kalenicą na froncie parceli, ryglowe oraz murowane; wzniesione w okresie 2 połowa XIXw.-przełom XIX/XXw., nakryte dachami naczółkowymi lub dwuspadowymi. Budynki gospodarcze w przeważającej większości murowane, w tym z odeskowanymi poddaszami składowymi, wzniesione w okresie 4 ćw.XIXw.-1ćw.XXw., często przebudowane lub w stanie riuny. Zabudowa nierolnicza-to głównie 2-budynkowe zagrody, z murowanymi domami mieszkalnymi o mniejszej skali (XIX/XX w.), występujące zarówno w obrębie pierwotnego układu ruralistycznego jak i w obrębie wybudowań. Do ochrony punktowej wytypowano obecny dom leśniczego nr4 (mur, odeskowany , k.XIXw). Zespól folwarczny-stanowi niewątpliwie najcenniejszy komponent dawnego układu przestrzennego, z uwagi na wysokie walory historyczno-kulturowe, objęty strefą „B” ochrony konserwatorskiej.

ZAGROŻENIA KRAJOBRAZU KULTUROWEGO. W okresie powojennym Noskowo powoli utraciło swój pierwotny charakter wsi folwarczno-chłopskiej. Z krajobrazu wsi zniknęły właściwie całkowicie pełnorolne zagrody chłopskie. Do szczególnej dewaloryzacji pierwotnego układu przyczyniło się lokowanie nowych obiektów kubaturowych w obrębie pierwotnego układu ruralistycznego, Przekształceniu uległa zabudowa zarówno mieszkalna (nowe kompozycje elewacji, dobudówki) jak i gospodarcza często adaptowana do nowych celów; Założenie folwarczno-rezydencyjno-parkowe o czytelnym pierwotnym układzie, mimo wtórnych nawarstwień kubaturowych, objęte strefą „B” ochrony konserwatorskiej.

projekt unijny
LINKI-DZIALKI
lpr-LOGO
LINKI - STRATEGIA ROZWOJU GMINY(1)
LINKI - SIP
LINKI - GIAP
inwestycje
LINKI-rozbudowa SP
Linki - kaszuby
odpady_komunalne
Linki - Mapa zagrozen
cmentarze
LINKI - kdr
przygarminj_mnie
GNW-linki-prawa
LINKI-ENERGIA
LINKI-SPRAWDZ DOWOD
KALENDARZ
LINKI-las
LINKI-gmina w liczbach
POLOWANIA-LINK
wynajem_swietlic
szlak-rowerowy
porady_prawne
zwrot_akcyzy
rodzina
STMiG 2017 - BANER
STMiG 2017 - Makroregion - BANER

 

Szkoła w Żukowie

29.12.2016

12:57

Agnieszka

baner dol strony - szkola zukowo

Trwa budowa szkoły w Żukowie.

czytaj więcej »

Droga w Boleszewie

29.12.2016

12:43

Agnieszka

baner dol strony - Boleszewo - droga

Przebudowano ponad 6 km drogi powiatowej w Boleszewie.

czytaj więcej »

Rozbudowa szkoły w Warszkowie

29.12.2016

12:40

Agnieszka

baner dol strony - Warszkowo - rozbudowa szkoly

Rozbudowano i przebudowano część budynku Szkoły Podstawowej w Warszkowie.

czytaj więcej »

Droga gminna w Tokarach

28.09.2016

14:06

Marcin

baner dol strony - droga Tokary

W Tokarach przebudowano drogę gminną. Prace dofinansowano z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

czytaj więcej »

Mieszkania w Boleszewie

27.09.2016

14:47

Marcin

Boleszewo-mieszkanie

W wyniku adaptacji części budynku byłej szkoły w Boleszewie powstały 4 nowe mieszkania, które weszły do zasobu mieszkaniowego naszej gminy.

czytaj więcej »

Plac zabaw w Gwiazdowie

10.03.2016

14:23

Agnieszka

inwestycje2015-plac zabaw w gwiazdowie

Wybudowano zestaw zabawowy z 3 wieżami, zjeżdżalniami, drabinkami, ścianką wspinaczkową i pajęczyną, zamontowano huśtawki i bujaki, rurę strażacką oraz karuzelę na placu zabaw w Gwiazdowie. Teren ogrodzono i wzbogacono o tablicę regulaminową, ławki i kosze na śmieci.

czytaj więcej »

Droga powiatowa we Wrześnicy

10.03.2016

14:17

Agnieszka

inwestycje-droga wrzesnica

Powiat Sławieński w partnerstwie z Gminą Sławno wykonał przebudowę drogi powiatowej w miejscowości Wrześnica. Zadanie sfinansowano z budżetów obu jednostek, środków Województwa Zachodniopomorskiego i Unii Europejskiej. Koszt przebudowy ponad 1,4 km drogi to prawie 946 tys. zł.

czytaj więcej »

Wiaty przystankowe

08.03.2016

13:35

Agnieszka

baner dol strony - wiaty przystankowe

Wybudowano wiaty przystankowe i miejsca dla podróżnych m. in. w Sławsku, Gwiazdowie, a ostatnio w.Kwasowie i we Wrześnicy.

czytaj więcej »

Droga w Warszkowie

08.03.2016

13:21

Agnieszka

inwestycje-Warszkowo - schetynowka II

Przebudowano kolejny, 900 metrowy odcinek drogi gminnej w Warszkowie. Na realizację inwestycji uzyskano blisko 590 tys. zł w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, czyli tzw. „schetynówek”.

czytaj więcej »

Mieszkania we Wrześnicy

08.03.2016

13:19

Agnieszka

inwestycje-mieszkania-wrzesnica

Zaadoptowano pomieszczenia po byłej przychodni lekarskiej we Wrześnicy na mieszkania komunalne.

czytaj więcej »

PGWIAZDOWO

PSLAWSKO

przedszkole boleszewo

PRZEDSZKOLE NIEPUBLICZNE - EKOLUDKI

PAJACYKI

sp_bobrowice

sp_slawsko

sp warszkowo

SP WRZESNICA - 2017.09

sp_zukowo

KPP-LOGO

KPPSP-LOGO

WKU-LOGO

DLGR

LINKI-SGD

PDS

 

Projekt i wykonanie 2014 Maxus Net Communications
Wszelkie prawa zastrzeżone Gmina Sławno (C) Copyright 2014-2017

TREŚĆ