Dotacje na termomodernizację budynków jednorodzinnych
26.09.2022
14:16Agnieszka
Ruszył nabór wniosków w ramach projektu pn. „Termomodernizacja energetyczna budynków jednorodzinnych wraz z wymianą źródeł ciepła na terenie gminy Sławno”.
Ankieta o miejscu, w którym żyjemy – CWD Plus
21.06.2022
07:49Agnieszka
Drogi Mieszkańcu! Jako Partnerstwo Powiatu Sławieńskiego- instrument ZIT przystępujemy do przeprowadzenia diagnozy sytuacji społeczno- gospodarczo-przestrzennej naszego obszaru, czyli terenu Miast Darłowa i Sławna, Powiatu Sławieńskiego oraz gmin Darłowo, Malechowo, Postomino i Sławno.
CEEB
05.01.2022
08:40Agnieszka
Przypominamy, że właściciele i zarządcy budynków mają obowiązek zgłoszenia źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Likwidacja kasy
15.12.2021
14:19Agnieszka
Informujemy, że z dniem 1 stycznia 2022 r. zostanie zlikwidowana kasa w Urzędzie Gminy Sławno.
Zmiana stawki opłaty za odpady - od 1 października!
07.10.2021
22:05Agnieszka
Wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi została ustalona jako iloczyn liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość i stawki opłaty.
Door to door
18.02.2021
12:02Agnieszka
Od 1 marca 2021 r. organizujemy i prowadzimy transport osób starszych i niesamodzielnych, Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa.
Działki nad jeziorem
15.01.2021
09:54Agnieszka
Jeśli szukasz zacisznego miejsca o sielankowym klimacie - nasza oferta jest właśnie dla Ciebie!
Działki budowlane we Wrześnicy
20.10.2020
13:02Agnieszka
Gmina Sławno oferuje na sprzedaż nieruchomości położone w obrębie ewidencyjnym Wrześnica, gmina Sławno. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Gminy Sławno nieruchomości zlokalizowane są na terenie pod projektowaną zabudowę mieszkaniową jednorodzinną (28 MN).
Noskowo
09.11.200713:27
Sołtys: Stanisław Motykowski
Noskowo (niem. Notzkow)
Liczba ludności-499
Powierzchnia-1179 ha
LOKALIZACJA Noskowo- to wieś sołecka leży na płn.-wschodnim krańcu gminy, oddalona od Sławna o ok. 9km i ok. 15km na zachód od Słupska. Sąsiednie miejscowości to: Wrześnica , Komorczyn, Warszkówko. Wieś skomunikowana z drogą E-28. Miejscowość położona na rolniczym terenie, od płd.-zach. przepływa niewielki ciek stanowiący dopływ Wieprzy.
HISTORIA (pierwsza wzmianka 1317r.) Wieś o metryce średniowiecznej, po raz pierwszy wymieniana w dokumencie książąt Bogusława, Barnima i Warcisława, w którym potwierdzają Sławnu jego wolnościi przywileje-pod dokumentem jako świadek pojawił się „Stanislaus de Nossikow”, z pieczęci wynika , że należał on do rodu von Pirch. Następnie lenno przeszło na własność rodu von Natxmer, w jej posiadaniu pozostawało do połowy XVII w.; od 1656r. Majątek podzielony na części należał do rodziny von Zitzewitz. W 1765r. Noskowo uzyskało prawa majątku alodialnego. W 1784r. We wsi było 9 gospodarstw chłopskich, 2 półchłopskie, działała kuźnia, szkoła. W okresie międzywojennym areał uprawny Noskowa wynosił 1255 ha, z czego do majątku należało 813ha, hodowano głównie bydło oraz owce; do majątku należało 185 ha lasu. We wsi działały m.in.: kuźnia, wiatrak (koźlak, przed 1939r.przestawiony na napęd elektryczny), stolarnia, gospoda, sklep kolonialny, kasa oszczędnościowo-pożyczkowa, straż pożarna, związek śpiewaczy i sportowy, mleczarnia w ramach spółdzielni mleczarskiej w Sławnie. Po wkroczeniu do Noskowa Rosjan w folwarku ustanowiono komendaturę wojskową i powołano wojskowy kołchoz istniejący do 1947r. W końcu 1947r. Wieś zasiedlili polscy przesiedleńcy; w majątku utworzono PGR. W połowie 1950r.ostatni Niemcy opuścili Noskowo. Po powstaniu PGR-u pałac kilkakrotnie zmieniał swoją funkcję: mieścił się tu m.in. Hotel junaków OHP, przedszkole i mieszkania. Po likwidacji PGR majątek w zasobach AWRSP, obecnie dzierżawiony.
ELEMENTY FUNKCJONALNE WSI Cmentarze Cmentarz wiejski-zlokalizowany w znacznym oddaleniu na południe od wsi, założony w 1885r. Wcześniej korzystano z cmentarza w Tychowie. Majątek Opis kompozycji i zabudowy zespołu folwarcznego. Pałac. Park-krajobrazowy, założony przypuszczalnie ok.połowy XIXw., harmonijnie dopełniający całość kompozycji od zachodu, z rodzajem polany w części centralnej. Kolonia mieszkalna robotników folwarczych. Przemysł, technika Mleczarnia-potwierdzone w XX-wiecznych źródłach pisanych, brak oznaczenia na materiale kartograficznym. Wiatrak (koźlak)- w okresie międzywojennym o napędzie elektrycznym, zlokalizowany na południe od wsi, odnotowany na mapie z I.30 Xxw. Piekarnia-związana z zespołem folwarcznym, zlokalizowana na południe od podwórza folwarczenego (dawne ogrody), odnotowana na materiale kartograficznym. Kuźnia-należąca do folwarku, zlokalizowana w północnej części pierzei południowej, uwidoczniona na mapie. Obiekty użyteczności publicznej Szkoła -wymieniona w materiałach pisanych; murowany obiekt wzniesiono w 1870r., wcześniej nauka odbywała się w mieszkaniu nauczyciela; brak oznaczenia na mapie. Poczta. Gospoda. Instytucje kościelne Kaplica-na potrzeby sakralne została zaadaptowana dawna kuźnia, zlokalizowana w płn.-zach.części układu ruralistycznego, po południowej stronie drogi. Cmentarz poewangelicki- nieczynny, zlokalizowany w znacznym oddaleniu na południe od wsi. Objęty strefą „K” ochrony konserwatorskiej. Obiekty użyteczności publicznej. Sklep i świetlica- zlokalizowane w środkowej części pierzei południowej, w częściowo przebudowanym budynku z 1 ćw.XXw. Zieleń komponowana, elementy krajobrazowe. Park dworski- krajobrazowy, naturalistyczny; w częściach obrzeżnych ma charakter parku leśnego. Wpisany do rejestru podlega pełnej ochronie prawnej.
WIEŚ WSPÓŁCZESNA Układ ulicowy-z pozostałością zespołu folwarczno-rezydencyjno-parkowym i wybodowaniami. Stanowi on również obecnie rodzaj dominaty kompozycyjno-architektonicznej i z uwagi na wysokie walory historyczne i kulturowe zostaje objęty strefą „B” ochrony konserwatorskiej. Po 1947r. W obrębie Noskowa pojawił się nowy typ zabudowy związany z powstałym PGR-m; kolonia mieszkalna została zlokalizowana na wschodnim krańcu wsi-poza pierwotnym układem ulicowym.
ZABUDOWA Zabudowa zagrodowa (chłopska) , odzwierciedlająca niegdyś historycznie ukształtowane podziały własnościowe obecnie o charakterze zanikającym. Wiele zagród uległo wyburzeniu, część obiektów zarówno mieszkalnych jak i gospodarczych przebudowano, część utraciła swój rolniczy charakter. Nieliczne zagrody w typie pełnorolnych zachowały się na płd.-zachód od wsi. Obiekty mieszkalne lokowane głównie kalenicą na froncie parceli, ryglowe oraz murowane; wzniesione w okresie 2 połowa XIXw.-przełom XIX/XXw., nakryte dachami naczółkowymi lub dwuspadowymi. Budynki gospodarcze w przeważającej większości murowane, w tym z odeskowanymi poddaszami składowymi, wzniesione w okresie 4 ćw.XIXw.-1ćw.XXw., często przebudowane lub w stanie riuny. Zabudowa nierolnicza-to głównie 2-budynkowe zagrody, z murowanymi domami mieszkalnymi o mniejszej skali (XIX/XX w.), występujące zarówno w obrębie pierwotnego układu ruralistycznego jak i w obrębie wybudowań. Do ochrony punktowej wytypowano obecny dom leśniczego nr4 (mur, odeskowany , k.XIXw). Zespól folwarczny-stanowi niewątpliwie najcenniejszy komponent dawnego układu przestrzennego, z uwagi na wysokie walory historyczno-kulturowe, objęty strefą „B” ochrony konserwatorskiej.
ZAGROŻENIA KRAJOBRAZU KULTUROWEGO. W okresie powojennym Noskowo powoli utraciło swój pierwotny charakter wsi folwarczno-chłopskiej. Z krajobrazu wsi zniknęły właściwie całkowicie pełnorolne zagrody chłopskie. Do szczególnej dewaloryzacji pierwotnego układu przyczyniło się lokowanie nowych obiektów kubaturowych w obrębie pierwotnego układu ruralistycznego, Przekształceniu uległa zabudowa zarówno mieszkalna (nowe kompozycje elewacji, dobudówki) jak i gospodarcza często adaptowana do nowych celów; Założenie folwarczno-rezydencyjno-parkowe o czytelnym pierwotnym układzie, mimo wtórnych nawarstwień kubaturowych, objęte strefą „B” ochrony konserwatorskiej.
Przebudowa starej szkoły w Żukowie
20.02.2020
09:08Agnieszka
Zaadoptowano budynek „starej” szkoły w Żukowie na potrzeby Biblioteki Publicznej Gminy Sławno i Świetlicy Środowiskowej.
Kwasowo 53
19.02.2020
13:50Agnieszka
Rewitalizacja budynku wielorodzinnego w Kwasowie.
Ulice w Warszkowie
18.02.2020
14:58Agnieszka
Powstały nowe ulice asfaltowe w Warszkowie.
Smardzewo 45 i 47
18.02.2020
14:06Agnieszka
Kompleksowo wyremontowano i wykonano termomodernizację dwóch budynków wielorodzinnych w Smardzewie - nr 45 i 47.
Boisko wielofunkcyjne w Bobrowicach
18.02.2020
14:03Agnieszka
Wybudowano boisko wielofunkcyjne z nawierzchnią ze sztucznej trawy przy szkole w Bobrowicach.
Rzyszczewo 37
18.02.2020
14:00Agnieszka
Wykonano kompleksowy remont i termomodernizację budynku wielorodzinnego nr 37 w Rzyszczewie.
OZE w Sławsku
18.02.2020
13:55Agnieszka
Zamontowano pompy ciepła i panele fotowoltaiczne w szkole w Sławsku.
Droga gminna Warszkowo - Warszkówko
01.03.2018
12:08Agnieszka
Przebudowane drogę gminną prowadzącą z Warszkowa do Warszkówka.
Pomost pływający na jeziorze Łętowskim
01.03.2018
12:05Agnieszka
Wybudowano 114 mb pomostu pływającego na jeziorze Łętowskim.
Droga i wodociąg w Noskowie
01.03.2018
12:02Agnieszka
Przebudowano drogę i wymieniono wodociąg w Noskowie.
Projekt i wykonanie 2014 Maxus Net Communications
Wszelkie prawa zastrzeżone Gmina Sławno (C) Copyright 2014-2022
TREŚĆ