Dotacje na termomodernizację budynków jednorodzinnych
26.09.2022
14:16Agnieszka
Ruszył nabór wniosków w ramach projektu pn. „Termomodernizacja energetyczna budynków jednorodzinnych wraz z wymianą źródeł ciepła na terenie gminy Sławno”.
Ankieta o miejscu, w którym żyjemy – CWD Plus
21.06.2022
07:49Agnieszka
Drogi Mieszkańcu! Jako Partnerstwo Powiatu Sławieńskiego- instrument ZIT przystępujemy do przeprowadzenia diagnozy sytuacji społeczno- gospodarczo-przestrzennej naszego obszaru, czyli terenu Miast Darłowa i Sławna, Powiatu Sławieńskiego oraz gmin Darłowo, Malechowo, Postomino i Sławno.
CEEB
05.01.2022
08:40Agnieszka
Przypominamy, że właściciele i zarządcy budynków mają obowiązek zgłoszenia źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Likwidacja kasy
15.12.2021
14:19Agnieszka
Informujemy, że z dniem 1 stycznia 2022 r. zostanie zlikwidowana kasa w Urzędzie Gminy Sławno.
Zmiana stawki opłaty za odpady - od 1 października!
07.10.2021
22:05Agnieszka
Wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi została ustalona jako iloczyn liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość i stawki opłaty.
Door to door
18.02.2021
12:02Agnieszka
Od 1 marca 2021 r. organizujemy i prowadzimy transport osób starszych i niesamodzielnych, Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa.
Działki nad jeziorem
15.01.2021
09:54Agnieszka
Jeśli szukasz zacisznego miejsca o sielankowym klimacie - nasza oferta jest właśnie dla Ciebie!
Działki budowlane we Wrześnicy
20.10.2020
13:02Agnieszka
Gmina Sławno oferuje na sprzedaż nieruchomości położone w obrębie ewidencyjnym Wrześnica, gmina Sławno. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Gminy Sławno nieruchomości zlokalizowane są na terenie pod projektowaną zabudowę mieszkaniową jednorodzinną (28 MN).
Kwasowo
03.08.200613:11
1 Położenie
Kwasowo jest wsią sołecką położoną w południowej części gminy, oddaloną o 4,5 km od Sławna. Sąsednie miejscowości to: Pomiłowo, Bobrowiczki, Kosierzewo (gmina Malechowo). Wieś położona na Równinie Słupskiej, wzdłuż lokalnej drogi nr 207 ze Sławna do Polanowa.
2 Historia (pierwsza wzmianka w 1273r)
Kwasowo jest wsią średniowieczną o XIII-wiecznej metryce; po raz pierwszy wzmiankowaną w 22.11.1273r., w dokumencie lennym biskupa kamieńskiego jako lenno joanitów. W 1636 roku na południowym krańcu Kwasowa osiedlili się mieszkańcy zniszczonaj wsi Reddichow (leżącej między Kwasowem, a Bobrowicami). W tym samym roku całość Kwasowa nabył landrat Rüdigel Otto von Zitzewitz. Odziedziczył on również opuszczoną wieś Reddichow, która od 1406 roku była lennem klasztoru kartuzów w Marienkron.
Na przestrzeni następnych wieków właściciele Kwasowa zmieniali się często (m. in. v. Bieberstein, v. Grape, v. der Schulenburg). W latach 1732/33 po pożarze drewnianego kościoła ufundowana została przez ówczesnego właściciela von Biebersteina nowa murowana świątynia. W 2 połowie XVIII wieku majątek intensywnie się rozwijał. Powstały nowe folwarki : m. in. Dybowo.
W wyniku reform Steina – Hardenberga przeprowadzono separację gruntów oraz częściowe uwłaszczenie chłopów, co potwierdza mapa katastralna z 1823 roku. W 1819 roku majątek nabył porucznik Wilhelm von Michaelis, od tego momentu do 1945 roku dobra pozostałway w rękach tej rodziny.
W 1921 roku spłonęła większość zabudowy folwarcznej zabudowy mieszkalnej i jedno gospodarstwo chłopskie.
W 1939 roku oprócz majątku w Kwasowie było 10 gospodarstw o pow. 10 – 28 ha, 13 gospodarstw o powierzchni 5 – 10 ha i 24 do 5 ha. Do ajątku należały m. in.:
Folwark Dybowo
Leśnictwo Dybowo
Cegielnia Dammhof
3 Historyczna forma wsi
a) układ przestrzenny
pierwotny – ulicowo – placowy (owalnica)
Według mapy katastralnej z 1823 roku Kwesowo charakteryzowało sie ulicowo – placowym układem ruralistycznym, rozplanowanym na osi NW-SE. We wschodniej częćsi posadowinoy był kościół stanowiący dominantę historyczno – wysokościową.
Północno – zachodnią część układu zajmowało założenie folwarczny – rezydencyjno – parkowe będące dominantą architektoniczno – przestrzenną.
Lata 30 XX wieku – ulicowo – placowy z zespołem folwarcznym i wybudowaniami kolonijnymi.
Według mapy z lat 30 XX wieku Kwasowo charakteryzowało się układem ruralistycznym w wysokim stopniu analogicznym do wyżej opisanego z 1832 roku.
Główna droga wiejska (o przebiegu NW-SE) stanowiła oś kompozycyjną układu.
b) elementy funkcjonalne wsi
Kościół, cmentarze
Kościół – zlokalizowany we wschodniej części historycznego nawsia, w Kwasowie wzmiankowany już w XV wieku, w 1732-33 na miejscu zniszczonego drewnianego wzniesiono nowy obiekt. Przypuszczalnie przy wcześniejszej świątyni istniał także cmaetarz.
Plebania – z gospodarstwem parafialnym zlokalizowana na południe od kościoła, uwidoczniona na materiale kartograficznym.
Cmentarz wiejski – zlokalizowany w znacznej odległości na południowy – wschód od wsi przy lokalnej drodze do Pomiłowa.
Przemysł, technika
Kuźnia – potwierdzona w materiałach pisanych
Obiekty użyteczności publicznej
Szkoła – budynak szkolny do 1927 roku w posiadaniu gminy kościelnej. Od 1938 roku przyłaczono rolniczą szkołę zawodową (wcześniej dokształcającą). Kompleks szkolny czytelny na mapie z 1935 roku.
4 Wieś współczesna
a) układ przestrzenny
skupiony osiowy - ulicówka z częściowo zachowanym pierwotnym układem owalnicowym, zespołem folwarcznym i wybudowaniami
Współczesny układ przestrzenny Kwasowa w wysokim stopniu analogiczny do opisanego wyżej z lat 30 XX wieku. Jest to zwarta ulicówka rozplanowana na osi SW – NW z częściowo czytelnym fragmentem pierwotnego nawsia, zespołem folwarczno – rezydencyjno – parkowym zajmującym północno – zachodnią część układu ruralistycznego i wybudowaniami na południe od zwartej zabudowy wsi.
Dominantą historyczno – wysokościową w dolszym ciągu pozostaje kościół (wpisany do rejestru zabytków) posadowiony na niewielkim wzniesieniu terenu w obrębie wschodniej części pierwotnego nawsia (wyznacza się strefę "A" ochrony konserwatorskiej). Teren działki przykościelnej to dawna nekropolia.
b) zabudowa
zagrodowa – zanikająca
zagrodowa – kolonijna
zespół folwarczny
Zabudowa Kwasowa uległa daleko idącym przekształceniom – dotyczy to zarówno zagrodowej zabudowy chłopskiej i kolonijnej, jak i obiektów półfolwarcznych i nierolniczych. Powstały również nowe nawarstwienia kubaturowe.
Zabudowa zagrodowa uległa szczególnej destrukcji. Na terenie wsi praktycznie nie występują kompletne zagrody pełno i średniorolne: czworoboczne (zamknięte), rzadkością są również 3 – budynkowe (w formie "podkowy").
Często jedynymi komponentami siedlisk pozostały mniej lub bardziej przebudowane chałupy – lokowane kalenicowo na froncie lub w głębi siedliska, wzniesione w technice ryglowej w okresie – XIX – XX w., nakryte w większości dachami naczółkowym.
Część rezydencyjno – parkowa zachowała najwyższe walowy zabytkowo – kulturowe dlatego też wnioskuje się o objęcie jej strefą "B" ochrony konserwatorskiej z zaleceniem wpisania do rejestru zabytków:
Pałacu – powstałego około poł. XIX wieku na miejscu znacznie wcześniejszego XVII – wiecznego obiektu (parterowego z dwiema oficynami).
Parku – założonego co najmniej na początku XIX wieku – co potwierdzają materiały kartograficzne z 1823 roku, prawdopodobnie przekomponowany pok koniec XIX wieku
Kolonia ieszkalna robotników folwarcznych – nie stanowi zwartego kompleksu w obrębie wsi, zlokalizowana zarówno w północnej części układu ruralistycznego, jaki i w pierzei zachodniej.
c) elementy funkcjonalne wsi
Kościół – filialny p.w. Niepokalanego Serca NMP, zlkoalizowany we wschodniej części pierwotnego nawsia, na niewielkim wzniesieniu terenu , wzniesiony w latach 1732 – 33 na miejscu wcześniejszej drewnianej świątyni; murowany, wieżowy, o wysokich walorach zabytkowych, objęty pełną ochroną prawną.
Plebania – dawniej pasterówka, położona na wschód od kościoła. Jest to murowany budynek wzniesiony pod koniec XIX wioku, nakryty dachem naczółkowym, wskazany do ochrony punktowej.
Cmentarz przykościelny – w obrębie działki przykościelnej, teren splantowany, otoczony metalowym ogrodzeniem, objęty strefą "A" ochrony konserwatorskiej
Cmentarz poewangelicki – nieczynny. Zlokalizowany na północny – wschód, przy drodze do Pomiłowa. Objęty strefą "K" ochrony konserwatorskiej.
Szkoła – zlokalizowana na północ od kościoła, w pierzei wschodniej. Jest to murowany obiekt wzniesiony w 1 ćw. XX wieku, wskazany do ochrony punktowej.
d) Zagrożenia krajobrazu kulturowego
Kwasowo na przestrzeni ostatniego półwiecza uległo wyraźnym przeobrażeniom. Przejawia się to m. in. Zanikiem chłopskiej zabudowy zagrodowej wsi;wiele obiektów uległo całkowitej destrukcji, inne przebudowano adaptując do nowych funkcji.
Przebudowa starej szkoły w Żukowie
20.02.2020
09:08Agnieszka
Zaadoptowano budynek „starej” szkoły w Żukowie na potrzeby Biblioteki Publicznej Gminy Sławno i Świetlicy Środowiskowej.
Kwasowo 53
19.02.2020
13:50Agnieszka
Rewitalizacja budynku wielorodzinnego w Kwasowie.
Ulice w Warszkowie
18.02.2020
14:58Agnieszka
Powstały nowe ulice asfaltowe w Warszkowie.
Smardzewo 45 i 47
18.02.2020
14:06Agnieszka
Kompleksowo wyremontowano i wykonano termomodernizację dwóch budynków wielorodzinnych w Smardzewie - nr 45 i 47.
Boisko wielofunkcyjne w Bobrowicach
18.02.2020
14:03Agnieszka
Wybudowano boisko wielofunkcyjne z nawierzchnią ze sztucznej trawy przy szkole w Bobrowicach.
Rzyszczewo 37
18.02.2020
14:00Agnieszka
Wykonano kompleksowy remont i termomodernizację budynku wielorodzinnego nr 37 w Rzyszczewie.
OZE w Sławsku
18.02.2020
13:55Agnieszka
Zamontowano pompy ciepła i panele fotowoltaiczne w szkole w Sławsku.
Droga gminna Warszkowo - Warszkówko
01.03.2018
12:08Agnieszka
Przebudowane drogę gminną prowadzącą z Warszkowa do Warszkówka.
Pomost pływający na jeziorze Łętowskim
01.03.2018
12:05Agnieszka
Wybudowano 114 mb pomostu pływającego na jeziorze Łętowskim.
Droga i wodociąg w Noskowie
01.03.2018
12:02Agnieszka
Przebudowano drogę i wymieniono wodociąg w Noskowie.
Projekt i wykonanie 2014 Maxus Net Communications
Wszelkie prawa zastrzeżone Gmina Sławno (C) Copyright 2014-2022
TREŚĆ